Budowa domu stanowi jedno z najpowszechniej występujących marzeń. Jego spełnienie wymaga jednak nie tylko inwestycji sporej ilości środków finansowych, ale także posiadania ogromnej wiedzy z zakresu budowlanki. To bardzo ważne, aby każdy etap wznoszenia nowego budynku był wykonywany z należytą precyzją, ponieważ tylko wtedy zyskuje się gwarancję, że przetrwa on próbę czasu. Warto zatem skupić się na tym, aby wybrać odpowiednie materiały oraz zastosować innowacyjne rozwiązania. Co więcej, dobrą propozycją jest także skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy są doświadczeni w tejże branży. Budowa domów jest wieloetapowym procesem, gdzie nie ma miejsca nawet na drobne zaniedbania. Od początku wszystko powinno przebiegać zgodnie z planem, a także z obowiązującymi normami. Na co więc zwrócić szczególną uwagę decydując się na takie przedsięwzięcie?
Wylanie fundamentów, jako podstawa budowy
Podczas budowy domów drewnianych https://domyhbe.pl/ zawsze pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem, jest wylanie fundamentów. W przypadku budownictwa jednorodzinnego, czyli takiego, które nie ma więcej niż dwie kondygnacje, najczęściej stosuje się ściany fundamentowe wytworzone z bloczków betonowych, na zaprawie cementowej. Słuszność takiego wyboru można poprzeć co najmniej kilkoma argumentami. Najważniejszym z nich jest trwałość podobnego rozwiązania, będąca o wiele większą i bardziej zadowalającą od fundamentów wylewanych na mokro. Co więcej, ściany fundamentowe są tworzone znacznie szybciej, a ich wykonanie okazuje się o wiele ekonomiczniejsze.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku inwestorów, którzy zdecydowali się na budowę domu wyposażonego piwnicę. Taki typ projektu znacząco podnosi koszt całej inwestycji, ponieważ zakłada konieczność wykonania głębokich wykopów oraz posłużenia się systemem izolacji wodoszczelnej i termicznej. Niemniej tego, piwnica doskonale spełnia się w roli pomieszczenia gospodarczego, które może służyć zarówno jako spiżarnia, jak i składzik na rowery inne przedmioty tego typu.
Budowa domów: Kwestie dotyczące ściany oraz stropów budynku
Następny istotny etap związany ze wznoszeniem budynków to wszystko, co dotyczy jego ścian konstrukcyjnych. Ich wykonanie zakłada konieczność posłużenia się pustakami ceramicznymi, wapienno-piaskowymi lub wytworzonymi z gazobetonu. Kiedy już decyzja odnosząca się do wyboru materiałów zostanie podjęta, należy przejść do wylania schodów oraz stropu. Czynność ta wykonywana jest „na mokro”.
Strop może oczywiście zostać ułożony z tak zwanych płyt kanałowych, jednak obecnie odchodzi się od tej metody, ze względu na jej nikłą trwałość oraz częstotliwość występowania usterek. Wylanie stropu „na mokro” jest długotrwałym procesem, generującym większe opłaty, ale jednocześnie niwelującym możliwość wystąpienia późniejszych problemów. Ostatecznie okazuje się zatem, że ta metoda jest warta inwestycji.
Warto pochylić się także nad kwestią związaną ze ścianami działowymi, znającymi się wewnątrz budynku. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie pianki do murowania, która doskonale zastępuje używaną dawniej zaprawę cementową. Wspomniana pianka charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie wielu czynników, a także wyróżnia się dobrymi właściwościami akustycznymi. Co więcej, materiał ten wcale nie należy do najdroższych, co może przełożyć się na przyspieszenie czasu realizacji budowy domu.
Co warto wiedzieć na temat dachu oraz poddasza?
Standardowym rozwiązaniem w przypadku dachu, jest zastosowanie płyty żelbetonowej, styropianu oraz szlichty betonowej. Całość powinna zostać dwukrotnie pokryta papą termozgrzewalną, która wcześniej została zabezpieczona podkładem bitumicznym.
Bardzo ważne jest, aby wybrać papę zapewniającą wysoką jakość krycia. Jest to szczególnie ważne w obszarach przy kominach wentylacyjnych oraz ścianach kolankowych. Wszelkie błędy popełnione w tych miejscach w przyszłości będą powodowały przeciekanie dachu.
Nieco inaczej prezentuje się to zagadnienie w przypadku dachów dwuspadowych, z poddaszem użytkowym. Powinny one zostać dobrze ocieplone, najlepiej z użyciem wełny mineralnej lub specjalnej pianki. Oba rozwiązania umożliwiają dotarcie nawet do najbardziej ukrytych zakamarków.
Ile średnio trwa budowa domów?
Wybudowanie budynku o wielkości około 150 m2 i wykonanie w nim wszystkich prac wykończeniowych, jest możliwe w 2-4 lata. Wszystko w tej kwestii jest uzależnione od środków finansowych, którymi dysponuje inwestor. Przy aktualnych cenach za materiały budowlane, można szacować, że doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego to koszt od 200, do 250 tys. zł.
Decydując się na budowę własnego domu, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. W tym celu należy skorzystać z doświadczenia swoich znajomych lub zapoznać się rekomendacjami danych firm budowlanych. To bardzo ważne, aby wykonawcy mieli dobrą opinię poprzednich klientów. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować tej sprawy, ponieważ jest ona kluczowa dla satysfakcjonującego efektu prac.
- budowa domow z drewna https://domyhbe.pl/pl/realizacje
- budowa domu szczecin https://domyhbe.pl/pl/blog/wybor-nalezy-do-ciebie