Catering dietetyczny dla sportowców – dieta sportowców musi być zbilansowana i idealnie dopasowana do treningów, które wykonuje. Nieważne, czy jesteś zawodowcem, który od lat trenuje konkretną dyscyplinę, czy sportowcem – amatorem – od twojej diety zależy, czy podejmowane wysiłki będą przynosiły upragnione rezultaty. Dbając o dietę zadbasz nie tylko o swoje zdrowie, ale też o odpowiednią masę mięśniową, utrzymasz odpowiednią wagę i będziesz w stanie osiągnąć o wiele więcej, niż przy zwykłej diecie.
Catering dietetyczny dla sportowców – dlaczego warto?
Zastanawiasz się, po co wydawać pieniądze na jedzenie skomponowane przez firmę, skoro możesz zrobić je sam w domu? Nie chcesz przepłacać? Okazuje się, że mnóstwo firm zajmujących się cateringami jest już na tyle rozwiniętych, że są w stanie zaproponować swoim klientom konkurencyjne ceny. Sprawdź, dlaczego warto zainteresować się bliżej cateringiem.
- Uprawiając sport potrzebujesz menu o stałych porach. Jeśli chcesz, żeby twoje posiłki były regularne, nie możesz pozwolić sobie na przygotowywanie ich tuż przed zjedzeniem. Wszystko powinno być ugotowane wcześniej. Odpowiedz sobie na pytanie, czy masz na to czas? Wiele osób, które czynnie uprawiają sport i uczęszczają na długotrwałe treningi nie może sobie pozwolić na luksus codziennego przygotowywania świeżych posiłków.
- Pomoc dietetyka. Jeśli jesteś zawodowcem, to z pewnością wiesz, jakie składniki odżywcze są potrzebne twojemu organizmowi, jednak amator nie ma jeszcze na ten temat pełnej wiedzy. Przy sportach wymagających dużej siły mięśni lub wytrzymałości pomoc osoby, która profesjonalnie zajmuje się dietetyką jest niemal niezbędna. Nabywając catering dla sportowców masz pewność, że profesjonalista będzie miał pieczę nad twoimi nawykami żywieniowymi i że nie będziesz popełniał błędów podczas komponowania menu. To ważne, zwłaszcza jeśli planujesz długą karierę i chcesz nabrać masy mięśniowej oraz zachować zdrowie.
- Posiłki zawsze na czas w miejsce twojego zamieszkania. Wygoda to coś, za co warto zapłacić firmie cateringowej. Posiłki będziesz mógł otrzymywać w wybrane przez siebie miejsce – może to być twoje mieszkanie lub miejsce pracy – i będzie zawsze świeże. Catering to pewność, że nigdy nie zapomnisz lunchu do pracy lub nie będziesz miał rzeczy do przyrządzenia posiłku potreningowego.
- Nie musisz robić zakupów. Posiłki dla osób, które chcą się zdrowo odżywiać są zazwyczaj robione ze świeżych warzyw i owoców. Jeśli chcesz mierzyć się z tym sam, to musisz poświęcić sporo czasu na zakupy tych produktów. Czy nie lepiej spożytkować ten czas na porządny trening?
- To wcale nie jest takie drogie! Największe miasta w Polsce mają do wyboru mnóstwo różnych cateringów. Wybierz ten, który ci najbardziej odpowiada pod względem ceny i jadłospisu. W wielu przypadkach za niska cena sygnalizuje kiepską jakość posiłków, jednak duże firmy cateringowe mają możliwość narzucenia konkurencyjnych kwot ze względu na ilość posiłków, które codziennie przygotowują.
- Pijesz szejki? Musisz jeść białko w każdym posiłku? A może jesteś wegetarianinem? Catering dietetyczny ma to do siebie, że zadowoli w zasadzie każdego: od weganina, przez osobę z cukrzycą, po sportowca na diecie białkowej. Wybór należy w zasadzie do ciebie. Warto pamiętać, że podczas uprawiania sportu nie powinieneś zgadzać się na bardzo niskokaloryczną dietę: uzgodnij z dietetykiem, ile powinieneś jeść i jakie produkty będą dla ciebie najodpowiedniejsze.
Dieta dla sportowca – węglowodany
Każdy dietetyk podkreśla, że zapotrzebowanie na węglowodany aktywnych osób wynosi ok. 60 procent zapotrzebowania na energię. Nie walcz z tym – to właśnie dobre węglowodany dadzą ci energię, którą spożytkujesz na ćwiczenia. Powinny to być węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Jeśli w twojej krwi będzie za mało glukozy, to siła twoich mięśni będzie stopniowo maleć. Źródła węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym są m.in. produkty pełnoziarniste, makarony al dente, warzywa i niektóre owoce.
Białko po treningu
W każdym cateringu dietetycznym dla sportowców otrzymasz sporo posiłków, które będą zawierały białko. Stanowi ono głównie materiał energetyczny i budulcowy dla naszych mięśni, pozwala na ich ciągły wzrost i siłę. W przypadku sportowców istotne jest pochodzenie przyjmowanego białka: może pochodzić z chudego mięsa, drobiu, wędlin, mleka, jajek. Osoby aktywne powinny przyjmować ok. 2g białka na każdy kilogram masy ciała. Niestety zwiększenie ilości białka może powodować utratę wapnia z organizmu, dlatego warto uzupełniać jego niedobory w celu zapobiegania ewentualnej osteoporozie. Pamiętaj też o dobrych tłuszczach, które muszą znaleźć się w każdej diecie. Osoby aktywne powinny spożywać jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, znajdujące się m.in. w roślinnych olejach, rybach, skorupiakach, tłustych nasionach i orzechach. Pamiętaj, że twoim sprzymierzeńcem są kwasy omega-3, wpływają świetnie na stan skóry i układ krążenia. Ogranicz za to tłuszcze zwierzęce: tłuste mięso, masło czy śmietanę.