Co może windykator?

Co może windykator?

Co może windykator? Na czym właściwie polega windykacja należności? Należy pamiętać, że windykacja nie jest tożsama z egzekucją komorniczą. To raczej mediacja pomiędzy firmą windykacyjną lub agencją detektywistyczną, która świadczy takie usługi a dłużnikiem, windykator nie ma bowiem prawa zająć mienia. Jego rolą jest więc raczej nakłonienie zadłużonej osoby do jak najszybszej spłaty długu i znalezienie kompromisu między interesem wierzyciela a finansową sytuacją dłużnika.

Co może windykator?

Co może windykator?

Windykacja windykacji nierówna: w zależności od problemu możemy mieć do czynienia z windykacją polubowną (wysyłanie monitów, przypominanie o długu listownie i sms-owo, rozmowy mające na celu ustalenie czy dłużnik chce współpracować ) lub sądową (następuje, kiedy firma windykacyjna nie osiągnie swojego celu i nie odzyska długu). Windykacja terenowa ma na celu bezpośredni kontakt z dłużnikiem – najczęściej wizyta jest osobista, w miejscu pracy lub zamieszkania.  Jeśli jesteś dłużnikiem, którego jedynym przewinieniem jest zapomniany mandat, to szybkie uregulowanie długu wystarczy aby uniknąć dalszych nieprzyjemności. Chociaż windykator nie ma uprawnień do zajęcia majątku lub jego części, to jego rola powinna być traktowana poważnie. Próby polubownego egzekwowania długu nie będą trwały wiecznie: w razie nieuregulowania należności dłużnik musi się liczyć z przejściem na drogę sądową.

Zachowania, na które nie musisz się godzić

windykacja prawna toruńPamiętaj, że ścigający cię windykator nie ma prawa przekroczyć swoich uprawnień. Nie powinien on nękać cię telefonami i wiadomościami, wtargnąć na teren twojego zamieszkania ani przeprowadzać wywiadu środowiskowego związanego z prywatnym życiem. Informowanie postronnych osób o problemach ze spłatą długu, udzielanie wprowadzających w błąd informacji czy groźby są traktowane jako nękanie. Windykator ma obowiązek informowania dłużnika o jego sytuacji w sposób konkretny, nie zatajając szczegółów w sprawie wysokości długu, odsetek, kar i dodatkowych opłat.

Negocjacje z wierzycielem

Na początkowym etapie windykacji możesz starać się negocjować. Aby negocjacje były skuteczne, najlepiej przeprowadzać je z wierzycielem: może on odstąpić od działań windykacyjnych, proponując ugodę na spłatę zadłużenia w ratach. Dzięki temu możesz ustalić dogodny dla ciebie sposób spłaty długu i wysokość rat, a także zmniejszyć koszty windykacji i komornika.