Czym zajmuje się podolog

Czym zajmuje się podolog?

Zawód podologa w ostatnim czasie coraz częściej pojawia się w mediach głównego obiegu. Większości osób ta nazwa jednak ciągle mówi niewiele. Tymczasem do podologa prędzej, czy później może trafić wielu z nas. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat tego, czym się zajmuje i w jakich przypadkach warto rozważyć wizytę w jego gabinecie. Poniżej dowiesz się wszystkiego na temat zawodu podologa.

Co robi podolog? Charakterystyka specjalizacji

Podologia to nazwa, która składa się z dwóch członów pochodzenia starogreckiego. Mamy tu podos — stopę oraz logos — naukę. Można więc wysnuć prosty wniosek – podologia jest nauką o stopach. Dziedzina zainteresowań podologa nie ogranicza się jednak bynajmniej tylko do stóp. Wręcz przeciwnie. Ten specjalista zajmuje się jednocześnie bardzo wieloma zagadnieniami dotyczącymi całych kończyn dolnych, między innymi:

  • osteologię – naukę o układzie kostnym,
  • flebologię – naukę o żyłach,
  • dermatologię – naukę o budowie i chorobach skóry,
  • limfologię – naukę o układzie limfatycznym,
  • miologię – naukę o mięśniach,
  • neurologię – naukę o nerwach,
  • anglologię – naukę o układzie limfatycznym i naczyniowym

Zadaniem podologa jest badanie powiązań między tymi wszystkimi dziedzinami nauki. Ich wzajemne oddziaływanie sprowadza się przede wszystkim do utrzymania dolnych kończyn w dobrej kondycji.

Warto zaznaczyć, że podolog nie jest lekarzem. Polskie prawo nie traktuje tego zawodu, jako profesji medycznej. W rejestrze zawodów od 2015 roku znajduje się on pod nazwą paramedycznego. Lepiej jednak myśleć o podologii jako o jednej z dziedzin kosmetologii. U podologa zdiagnozujemy i wyleczymy różnego rodzaju zmiany skórne oraz problemy z płytką paznokcia. W niektórych przypadkach podolog zajmuje się także tego samego rodzaju problemami w obrębie dłoni.

Sprawdź, jak pracuje podolog:

Problemy, z którymi można zgłosić się do podologa

Przekrój osób, które zgłaszają się do gabinetu podologa jest naprawdę szeroki. Najczęściej trafiają tam osoby starsze, ale także wszyscy ci, którzy borykają się na co dzień z problemami stóp. U podologa często zjawiają się także diabetycy, którzy cierpią na powikłania po cukrzycy.

W gabinecie podologa możesz zjawić się między innymi wtedy, gdy dokuczają ci:

  • nagniotki,
  • odciski,
  • wrastające paznokcie,
  • grzybica stóp,
  • infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • rogowacenie naskórka lub płytki paznokcia, 
  • pękające pięty,
  • nadmierna potliwość,
  • onycholioza (odklejanie się płytki paznokciowej),
  • zgrubienie paznokci,
  • tak zwane paznokcie rurkowate. 

Ze względu na bardzo szeroką wiedzę na temat funkcjonowania wszystkich elementów kończyn dolnych, podolog diagnozuje przyczynę i pomaga wdrążyć odpowiednią terapię. Bardzo często polega ona przede wszystkim na regulowaniu biomechaniki nóg, czyli po prostu na regulacji obciążenia podczas chodzenia, czy nieprawidłowego ustawiania nóg.

Jak zostać podologiem?

Niestety, zawód podologa nie został jeszcze uregulowany prawnie pod kątem tego, kto może go uprawiać. W związku z tym podologiem może nazwać się nawet osoba, która ukończyła zaledwie kilkunastogodzinny kurs.
Aby jednak zostać godnym zaufania podologiem, należy kształcić się przynajmniej przez dwa lata. W naszym kraju istnieje wiele szkół policealnych i wyższych, które kompleksowo kształcą tego rodzaju specjalistów. Oczywiście zawód ten wymaga ciągłej aktualizacji swojej wiedzy, nie tylko poprzez czytanie artykułów naukowych, ale także przez uczestnictwo w konferencjach naukowych i kongresach podologicznych.

Cechy dobrego podologa

Brak regulacji prawnych odnośnie zawodu podologa ma wymierne skutki. Znalezienie dobrego specjalisty od kończyn dolnych bywa naprawdę trudnym zadaniem. Jakie są więc cechy dobrego podologa?
Przede wszystkim jest to osoba wykształcona nie na krótkich kursach, a na kierunkach przygotowujących do uprawiania zawodu. Dobry podolog podchodzi do pacjenta holistycznie, Ma wiedzę na temat mechaniki i anatomii stopy, Dodatkowo zna się na ortopedii, dermatologii, wie, jak działają mięśnie, układ krwionośny i nerwowy. Wie, w jaki sposób poszczególne kwestie mogą na siebie oddziaływać, a tym samym po wnikliwym wywiadzie stawia odpowiednią diagnozę.

Co robi podolog? Podsumowanie

Podologia jest dziedziną nauki o człowieku, która skupia się na wąskim obszarze ciała – kończynach dolnych. Podolog to osoba wykształcona, wszechstronna i wnikliwa. Specjalista od stóp zapewnia nam odpowiednią opiekę i profilaktykę w wielu różnych kwestiach związanych z tą częścią ciała, która nosi nas przez całe życia.
W Polsce wiedza na temat odpowiedniej pielęgnacji stóp i płytki paznokciowej nadal jest niewielka. Wiele osób w ogóle nie wie, że istnieje zawód podologa i co więcej – że można w każdej chwili udać się do jego gabinetu. Jeżeli masz problemy ze skórą stóp, nadmierną potliwością, czy wrastającym paznokciem, bez wahania możesz udać się na wizytę. Wachlarz działalności podologa jest jednak dużo szerszy, dlatego niemal każdy problem w obszarze stóp może dzisiaj znaleźć swoje rozwiązanie.