Dom z kontenerów morskich – co warto o nich wiedzieć? Coraz większą popularnością cieszą się domy z kontenerów morskich. Dla wielu wbrew pozorom jest to dom marzeń, który tak naprawdę jest stosunkowo łatwy do zaaranżowania. Kontenery mieszkalne to nowoczesne rozwiązanie, które jest zgodne ze środowiskiem. To krok w przód, jeśli chodzi o dbanie o ekologię. Co jest potrzebne, aby zbudować dom z kontenerów morskich? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? W jaki sposób zbudować go w kilku krokach? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
Dom z kontenerów morskich- co jest potrzebne?
Aby zbudować dom z kontenera, konieczne jest posiadanie zużytych kontenerów transportowych, które można łączyć ze sobą w dowolny sposób- ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jest to przystępny cenowo, komfortowy i jednocześnie całkowicie ekologiczny materiał. Tego typu domy mają prostą budowę, a do ich wykonania konieczna jest jedynie odpowiednia ilość modułów. Co ciekawe, jest to błyskawiczne rozwiązanie, które zajmie zdecydowanie mniej czasu, niż budowa tradycyjnego domu. Domy z kontenerów morskich często porównywane są do klocków, bowiem można je łączyć i dokładać na wiele różnych sposobów. Aby zapewnić maksymalny komfort zarówno zimą, jak i latem, niezbędna okaże się izolacja termiczna ścian, a także dachu. Najskuteczniejsze do tego okazują się materiały poliuretanowe. Dlaczego? Mają świetne parametry izolacyjne i co ważne- są bardzo trwałe. Ostatnim podstawowym krokiem jest wykonanie wszelkich instalacji hydraulicznych i elektrycznych, bo wbrew pozorom w kontenerze morskim można normalnie żyć. Oczywiście nie można zapomnieć o podłączeniu mediów, aby zmaksymalizować komfort. Warto wziąć pod uwagę także lokalizacje. Dużo zależy w tym przypadku od indywidualnych predyspozycji, bowiem jedni wolą ciszę i spokój polskiej wsi, natomiast inni chcieliby znajdować się w pobliżu dużego miasta.
Zalety kontenerów mieszkalnych
Nie da się ukryć, że jest to zdecydowanie innowacyjne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim najbardziej istotna dla wielu osób jest cena, która wynosi średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to znacznie bardziej korzystne, niż zakup tradycyjnego domu, który oscyluje w granicach kilkuset tysięcy. Cena domu z kontenerów morskich zależy przede wszystkim od stanu, rozmiaru i dodatkowych funkcjonalności kontenera. Wraz ze zwiększeniem się standardów, jego cena wzrasta. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych domów, musimy także wziąć pod uwagę koszty elektryczności, hydrauliki, podłóg, okien, umeblowania. Nie obędzie się bez kosztów zezwolenia na budowę, a także fundamentów pod budowę. Pomimo to, nadal wygląda to znacznie korzystniej pod względem ekonomicznym niż tradycyjny dom z pustaków bądź cegieł. Kolejną ogromną zaletą jest mobilność i ergonomiczność. Specjalnie zaprojektowane połączenia w razie potrzeby umożliwiają zdemontowanie i szybkie przetransportowanie w inne miejsce. Dodatkowo jest to idealny przykład tego, jak ponownie korzystać z materiałów. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne z punktu widzenia ochrony środowiska. Zużycie tradycyjnych materiałów budowlanych i zasobów naturalnych zmniejsza się. Warto jeszcze wspomnieć o komforcie i wygodzie tej możliwości. To bardzo szybkie rozwiązanie, które będzie gotowe w stosunkowo krótszym czasie, niż miałoby to miejsce w przypadku klasycznego mieszkania.
Wady kontenerów mieszkalnych
Jednak dom z kontenerów morskich nie jest idealny, bowiem dysponuje dość małą przestrzenią mieszkalną. Wszelkie instalacje hydrauliczne i elektryczne zajmą dużo przestrzeni, a nie da się ich przecież schować w ścianie. Pomimo, że jest to dość solidna konstrukcja, to dach nie jest zbyt mocny. Istotne jest także to, że nie zawsze mamy pewność, jakie substancje wcześniej były przewożone w kontenerze. Dodatkowo ocieplanie domu kontenerowego jest dość problematyczne.
Jak zbudować dom z kontenerów morskich?
Wybudowanie domu z kontenerów morskich wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Pierwszym krokiem jest oczywiście kupno kontenera. Najczęściej zamawia się je w internecie lub korzysta z usług specjalnych firm, które się tym zajmują. Cena kontenera oscyluje w granicach kilku tysięcy złotych. Następnie taki kontener należy przystosować. We wnętrzu stosuje się płyty wiórowe lub gipsowe, a ściany kontenera usztywnione są wzmocnieniami. W kolejnym kroku należy wykonać posadowienie, które polega na wypoziomowaniu na betonowych bloczkach na gruncie, który wcześniej został ustabilizowany. Następnie konieczne okaże się doprowadzenie wszelkich instalacji. Najlepiej zlecić to zadanie specjalnej firmie, która w bezpieczny sposób podłączy elektryczność i kanalizacje. W razie potrzeby możemy także wyposażyć się w klimatyzacje. Później dom z kontenerów morskich należy zaizolować i ogrzać. Najczęściej stosuje się do tego tradycyjne materiały, czyli styropian i pianka poliuretanowa. W przedostatnim kroku należy dopełnić wszelkich formalności w urzędach, ewentualnie zorganizować pozwolenie na budowę. Na koniec pozostają sprawy wykończeniowe.