Biżuteria

Domowe sposoby na czyszczenie biżuterii

Niewątpliwie jednym z najbardziej zwracających uwagę ozdobień ubioru jest biżuteria. Dbamy o nią, zakładamy zależnie od okazji i dzielimy na bardziej i mniej formalną. Jednakże jak z całą garderobą, z czasem używane przez nas rzeczy tracą swój pierwotny kształt, brudzą się, czy pokrywają dziwnym, trudnym do nazwania, a co dopiero zmycia, nalotem. Nie trzeba się tym jednak przejmować do końca, gdyż dzięki powszechności użycia biżuterii zdążyliśmy też poznać liczne, często bardzo tanie i proste sposoby jej czyszczenia. Istnieją metody, którymi można przywrócić połysk i godny wygląd zarówno srebrnym koliom, jak i prostym bransoletkom. Trzeba jednak wiedzieć, jakie są to metody i na których elementach biżuterii ich używać.

Pasta do zębów

Biżuteria

Szczególnie popularnym i łatwo dostępnym sposobem czyszczenia biżuterii jest użycie pasty do zębów. Efekt ten jest wyjątkowo widoczny w przypadku, w którym używamy past węglowych. Niektórych może zdziwić, że coś tak ciemnego, zostawiającego brudny ślad, może służyć do czyszczenia, jednakże to prawda.

Niewielką ilość pasty nakładamy na wacik lub szmatkę o gładkiej powierzchni, a następnie nacieramy biżuterię. Należy jednak pamiętać o tym, aby robić to bardzo delikatnie, aby nie zarysować powierzchni, gdyż wtedy zastąpimy tymczasowym problem, trwałym problemem. Ta metoda jest niezwykle przydatna w przypadku biżuteria srebrna, ale także nada się do czyszczenia złota. Należy jednak pamiętać, aby przy czyszczeniu biżuterii z pasty, robić to ruchem pociągłym, jednostajnym. Zaciskamy delikatnie palcami ściereczkę na przykład na wisiorku, czy naszyjniku, a następnie pociągamy go, by osuszyć i nadać błysk.

Soda kuchenna

Nieco ciekawszy, wykorzystujący reakcje chemiczne sposób czyszczenia biżuterii polega na użyciu sody kuchennej, folii aluminiowej i gorącej wody. Najpierw znajdujemy odpowiednio dużą miseczkę, materiał, z którego jest wykonana, nie ma wielkiego znaczenia. Następnie miseczkę wykładamy folią aluminiową, błyszczącą powierzchnią do góry. Biżuterię wkładamy do środka, a potem zasypujemy tak, by całość ozdoby przykrywała soda. Wodą, która nie jest w stanie wrzenia zalewamy miskę i tu należy uważać. Poprawną proporcją byłyby trzy części wody na jedną sody, aczkolwiek jak to zawsze w domowych sposobach, lanie „na oko” jest skuteczną metodą. Taka metoda czyszczenia nadaje się głównie do czyszczenia biżuterii ze srebra, gdyż jest to bardzo wdzięczny materiał, jednakże pozostałe metale również przejdą próbę bez zniszczeń. Reakcja chemiczna powinna pozbyć się wszelkiego rodzaju zastanego brudu i innych rzeczy, które znajdują się na zaśniedziałej biżuterii.

Coca-cola i Pepsi

Zarówno Coca-cola, którą możemy znaleźć w domu, czy kupić w sklepie, jak i jej odpowiednik, czyli Pepsi, nadadzą się do czyszczenia wielu rzeczy. Biżuteria w tym przypadku powinna być z jednolitego materiału. To znaczy, nie powinna być ona kolorowana, gdyż odpowiednio długie nurzanie w gazowanym napoju, potrafi nawet odrdzewić narzędzia

Monety, kolczyki, wisiorki, czy bransoletki również będą czyste po paru godzinach spędzonych w zanurzeniu. Należy jednak pamiętać, by regularnie sprawdzać stan biżuterii, jeśli brud już z niej odejdzie, to nie ma powodu jej trzymać dłużej wewnątrz. Choć mówienie o napoju gazowanym jak o substancji żrącej może bawić, to jednak należy pamiętać, że zbyt długie wystawienie przedmiotów na jego działanie, może naruszyć powierzchnię.

Czyszczenie kamieni

W przypadku czyszczenia kamieni ozdobnych, takich jak bursztyny albo biżuterii zawierającej perły należy posunąć się do nieco oryginalniejszych i bardziej specyficznych metod. Czyszczenie biżuterii zawierającej bursztyny można zrobić na dwa sposoby. Polewamy bursztyn spirytusem, a następnie przecieramy delikatnie bawełnianą szmatką, ostrożnie i z wyczuciem. Po pewnym czasie wyschnięte bursztyny powinny odzyskać naturalny połysk, chociaż przez krótki czas może utrzymywać się mocny zapach. Oczywiście ten efekt nie jest trwały, więc nie musimy się martwić tym, że nasza biżuteria będzie pachnieć w ten sposób długo. Spirytus można też zmielić z kreda na papkę, którą nanosimy na biżuterię, a po czasie zmywamy i delikatnie ścieramy resztki.

Perły są wyjątkowo ciekawym przypadkiem biżuterii, do czyszczenia ich będzie zatem potrzebny oddzielny sposób. Najpierw przygotowujemy stanowisko z szerokiej szmatki, o niezbyt dużej grubości. Posypujemy perły solą i zwilżamy wodą. Odczekujemy chwilę, aż sól się rozpuści, a następnie umieszczamy zawiniątko pod kranem z bieżącą wodą i potrząsamy kilka minut. Potem oczywiście suszymy całość i ścieramy delikatnie ewentualne resztki odklejonego osadu.

Nie każda biżuteria zawiera prawdziwe perły, dlatego sztuczne perły i perłom podobne wyroby można myć podobnie, ale w wodzie z amoniakiem. Taki roztwór nie jest niebezpieczny dla biżuterii i również nie powinien zostawić żadnego zapachu na długi czas. Warto jest stosować różne metody do różnych rodzajów biżuterii, gdyż poszczególne materiały mogą mieć inne poziomy odporności na roztwory.