Domy drewniane na ile lat – współczesne budownictwo jednorodzinne daje zdecydowanie więcej możliwości niż budownictwo, które dominowało na naszym terenie na przykład w latach dziewięćdziesiątych lub na początku dwudziestego pierwszego wieku. W tamtych czasach, jeżeli ktoś chciał zbudować dom jednorodzinny, to najczęściej mógł zbudować tylko i wyłącznie dom w technologii murowanej. Oczywiście jest to duże uogólnienie, ponieważ technologia murowana jest to szerokie pojęcie i chociażby w zależności od wykorzystywanego materiału, możemy ją podzielić, na naprawdę wiele kategorii, które w pewnych detalach różnią się one od siebie.
Niestety wszystkie technologie murowane mają jedną wspólną cechę, są drogie, a sama budowa trwa dość długo. Dlatego ludzie zaczęli szukać alternatyw do tego, aby móc budować szybciej oraz taniej. Pojawiło się alternatyw kilka. Jedną z ciekawszych technologii jest budowa domów drewnianych. Z technologią tą związanych jest wiele pytań, natomiast jedno bardzo często się pojawia. To pytanie dotyczy tego, czy domy z drewna klejonego i z wykorzystaniem innych technologii są trwałe. Niezależnie od tego, czy budowa domu z drewna będzie tańsza, to będzie również pociągać ze sobą dość spore koszty inwestycyjne i nikt nie chciałby inwestować dużych pieniędzy w konstrukcję, która nie wytrzyma próby czasu lub będzie to budowa domu, na przykład na raptem 10 czy 15 lat. Przyjrzyjmy się temu tematowi.
Jakie mamy technologie budowy domów z drewna?
Musimy sobie powiedzieć o tym, jakie występują technologie budowy domów z drewna, ponieważ stereotypowo wyobrażamy sobie, że budując domy z drewna, jest to po prostu budowanie domów z drewna pozyskiwanego z lasu. Ewentualnie drewno to jest impregnowane oraz suszone. Oczywiście również można w taki sposób budować domy drewniane, ale mało kto w ten sposób obecnie postępuje. Szczególnie dotyczy to budowy domów.
Inaczej oczywiście jest z innymi konstrukcjami, takimi jak elementy małej architektury, domki letniskowe itp. Domy jednak buduje się obecnie zdecydowanie inaczej, są to przeważnie domy z drewna klejonego, czasem nazywane domami HBE, ponieważ są budowane z drewna HBE, czyli z drewna klejonego warstwowo. Zwykłe drewno jest to faktycznie technologia stosunkowo nietrwała, a jeżeli nawet może przetrwać dłuższy okres, to musimy tak naprawdę bardzo o taki dom dbać. Z biegiem lat udało się nam opracować zupełnie inne i nowsze technologie, które są zdecydowanie trwalsze, a jednocześnie dość tanie, przynajmniej w porównaniu do technologii murowanej.
Technologia HBE
Szczególnie ciekawą jest technologia HBE. Technologie HBE jest to technologia budowy domów drewnianych z drewna klejonego warstwowo. Dzięki tej technologii otrzymujemy surowiec, który jest przede wszystkim bardzo suchy oraz posiada on większą gęstość, niż w przypadku klasycznego drewna konstrukcyjnego. Dzięki temu uzyskujemy na przykład belki, które są bardzo odporne na czynniki środowiskowe (na różnego rodzaju szkodniki drewna) oraz również są to elementy, które na przykład są zdecydowanie dużo bardziej odporne na działanie ognia, niż w przypadku klasycznego drewna, a jest to oczywiście wynikową dużej gęstości. Dodatkowo domy z drewna HBE cechują się tym, iż posiadają zdecydowanie większą pojemność cieplną niż domy z drewna konstrukcyjnego klasycznego, co powoduje, że zdecydowanie lepiej utrzymują temperaturę niż domy ze zwykłego drewna konstrukcyjnego.
Domy drewniane – na ile lat?
Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie, ile lat może nam wytrzymać dom drewniany? Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ w zależności od tego, jaki dom oraz z jakiego drewna zbudujemy, oraz jak będziemy o niego dbać, to może on wytrzymać różną długość czasu. Dla przykładu możemy podać domy zabytkowe, które są zbudowane ze zwykłego drewna konstrukcyjnego, a mają one nawet po 200,300 czy 400 lat i ponieważ są odpowiednio zadbane, to prawdopodobnie przetrwają jeszcze sporo dłużej. No ale też nie o to oczywiście chodzi, aby traktować dom, w którym mieszkamy jak zabytek. Wymagałoby to dużo zachodu, a dodatkowo generowałoby to dość spore koszty, czego oczywiście nie chcemy.
Jeżeli spojrzymy się na to, jaką ofertę mogą dać nam firmy budujące domy z drewna, między innymi domy z drewna HBE, to najczęściej domy z drewna HBE mają gwarancję na 30 lat, co to tak naprawdę nie oznacza tego, że dom przetrwa 30 lat, ponieważ przetrwa zdecydowanie dłużej, ale jeżeli dostajemy gwarancję 30-letnią, oznacza to mniej więcej tyle, że przez 30 lat nie będziemy musieli tak naprawdę wykonywać żadnych prac przy konstrukcji domu. Czyli jeżeli na przykład okaże się, że z jakiegoś powodu belki stropowe nie wytrzymają tej próby czasu, to producent takiego domu jestem zobowiązany je wymienić. Generalnie uważa się, że większość elementów konstrukcyjnych będzie w stanie wytrzymać te 30 lat, więc najprawdopodobniej pierwsze większe remonty, zaczęłyby się po 40 może 50 latach. Więc jak się okazuje, jeżeli chodzi o tę technologię, to jest ona zdecydowanie trwała. Warto podkreślić, że jeżeli zbudowalibyśmy na przykład dom murowany, to nikt też nie da nam gwarancji, że nie będziemy musieli przez 50 lat wykonywać żadnych pracy remontowych, mniejszych bądź większych.