Formy szkolenia okresowego BHP: prowadzenie szkoleń wstępnych i okresowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z obowiązków pracodawcy. Celem szkolenia jest nie tylko zapoznanie pracownika z zasadami ochrony pracy, ale również z przepisami dotyczącymi praw i obowiązków pracowników w tym zakresie. Ponadto szkolenie powinno również obejmować, umiejętność wykonywania działań w nagłych wypadkach np. jak udzielić pierwszej pomocy. Dostępne są różne formy szkolenia okresowego BHP i pracodawca wraz ze służbami ochrony pracy podejmuje decyzję o ich wyborze.
Czym jest szkolenie okresowe BHP?
Szkolenie BHP jest organizowane okresowo, aby pracownicy mieli możliwość uaktualnienia wiedzy na ten temat oraz poznali nowe zagrożenia. Firma szkoleniowa wybrana do prowadzenia takiego szkolenia może otrzymać od pracodawcy informację, na co zwrócić szczególną uwagę przy opracowywaniu programu nauczania. Szkolenie okresowe BHP może odbyć się w formie: seminarium, kursu, samokształcenia (online). Nie wolno przekraczać okresów szkolenia. W przypadku ewentualnego audytu, gdy szkolenie z zakresu ochrony pracy utraci ważność, na pracodawcę może zostać nałożona kara. Dlatego każde przedsiębiorstwo powinno wyznaczyć osobę odpowiedzialną za śledzenie terminów szkoleń.
Po odbyciu szkolenia okresowego BHP pracownicy zdają egzaminem. Podczas egzaminu sprawdzana jest znajomość programu szkolenia, tj. także zasady ochrony i bezpieczeństwa pracy, umiejętność organizowania pracy. Jeśli pracownik przejdzie szkolenie okresowe otrzyma kartę szkolenia która przechowywana jest w aktach pracowniczych. Szkolenie okresowe nie jest wymagane w przypadku pracowników, którzy w ciągu ostatnich 6 lub 12 miesięcy posiadali ważne świadectwo ukończenia szkolenia na podobnym stanowisku.
Gdzie przeprowadzane są szkolenia okresowe BHP?
Pracodawca ma możliwość zorganizowania szkolenia okresowego BHP zarówno w formie stacjonarnej jak i online. Z punktu widzenia pracodawcy organizowanie szkoleń wewnętrznych może być nieco bardziej problematyczne. Musi znaleźć miejsce, instruktora i zaplanować czas dla swojego personelu. Nauka online to dobre rozwiązanie, ponieważ można to zrobić w dogodnym czasie i miejscu, wystarczy dostęp do sieci. Po przeszkoleniu pracownik zobowiązany jest potwierdzić na piśmie, że zapoznał się z przepisami bezpieczeństwa i odpowiednimi normami. Czy każdy pracownik musi przejść takie szkolenie? Nie ma takiego obowiązku tylko osoba zatrudniona podejmująca pracę na tym stanowisku, które już zajmował u tego pracodawcy przed podpisaniem następnej umowy o pracę.
Polecamy szczególnie:
Formy szkolenia okresowego BHP
Szkolenia okresowe BHP odbywają się w następujących formach:
Instruktaż – musi trwać co najmniej dwie godziny lekcyjne. Pracownik nie tylko posiądzie nową wiedzę o ochronie zdrowia w miejscu pracy, ale również ma możliwość uaktualnienia bądź też uzupełniania umiejętności świadczenia pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP.
Kurs – musi trwać co najmniej 15 godzin lekcyjnych, podczas których realizowane są zajęcia teoretyczne i praktyczne.
Seminarium – musi trwać co najmniej 5 godzin lekcyjnych. W tym czasie pracownik uzyskuje, aktualizuje bądź też uzupełnia umiejętności w obszarze BHP.
Rodzaje szkoleń okresowych BHP
Szkolenia okresowe BHP organizowane są dla pracodawców a także osób których zadaniem jest kierowanie pracownikami. Obecnie dostępne są trzy rodzaje a mianowicie: kurs, seminarium, samokształcenie, czyli nauczanie online. Ważne! Takie szkolenie trzeba przechodzić nie rzadziej niż co 5 lat, przy czym pierwsze musi odbyć się w okresie 6 miesięcy od chwili zatrudnienia.
Szkolenie okresowe BHP przeznaczone dla pracowników wykonujących swoją pracę na stanowiskach robotniczych jest realizowane jedynie w postaci instruktażu. Pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na szkolenie okresowe BHP co najmniej raz w roku, jeżeli wykonuje on swoje zadania na stanowisku narażonym na duże zagrożenia. Jeżeli na stanowisku takich nie ma to nie rzadziej niż raz na 3 lata. Pierwsze szkolenie musi zostać zorganizowane w ciągu 12 miesięcy od chwili zatrudnienia.
Szkolenie okresowe BHP organizowane dla personelu inżynieryjno-technicznego i służby BHP może odbywać się w dowolnej formie to znaczy seminarium, kursu, online, jednak co najmniej raz na 5 lat. Pracownicy muszą odbyć pierwsze szkolenie w czasie 12 miesięcy od chwili zatrudnienia.
Szkolenie okresowe BHP z przeznaczeniem dla osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych może zostać przeprowadzane również formie seminarium, kursu, online, jednak co najmniej raz na 6 lat. Pracodawca jest zobowiązany do zorganizowania pierwszego szkolenia w czasie 12 miesięcy od chwili podpisania umowy o pracę.
Samokształcenie online (kierowane) to coraz częściej wybierana forma szkolenia okresowego BHP dająca w/w możliwości w temacie ochrony zdrowia, wiedza zdobywana jest na podstawie materiałów uzyskanych od organizatora szkolenia. Takie kształcenie jest realizowane online a wystarczy posiadanie dostępu do sieci internetowej. Pracownik musi mieć możliwość konsultacji z wykładowcami.
Wnioski
Skuteczne szkolenia okresowe BHP pomogą pracownikom zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do bezpiecznej pracy i zminimalizowania wpływu działalności firmy na środowisko. Szkolenia BHP uzupełniają metody kontroli ryzyka poprzez wpływanie na zachowanie pracowników. Szkolenie pomoże Ci zrozumieć procedury firmy, potencjalne zagrożenia i ryzyka związane z działalnością firmy, a także nauczy Cię, jak opracowywać i stosować niezbędne środki kontroli ryzyka i reagowania na nieprzewidziane sytuacje.