Śmierć bliskiej osoby to wyjątkowo przykre wydarzenie w życiu każdego człowieka. Każdy, kto traci bliską osobę pragnie tego, aby godnie ją pożegnać. W tym celu najczęściej organizuje się pogrzeb. W większości przypadków w Polsce pogrzeb ma charakter religijny. Należy jednak mieć świadomość tego, że pogrzeb może mieć również charakter świecki. Wiele zależy tak naprawdę od tego, jakiego pogrzebu życzyłby sobie sam zmarły. Należy mieć świadomość tego, że zarówno pogrzeb o charakterze religijnym, jak i pogrzeb świecki wiąże się z kosztami.
Jaki jest koszt transportu zwłok?
Każdy, kto organizuje pogrzeb powinien wiedzieć, jaki właściwie jest koszt związany z transportem zwłok. Trzeba bowiem mieć świadomość tego, że koszt transportu zwłok może wynieść nawet dwa tysiące złotych. Wiele zależy oczywiście od firmy pogrzebowej, z której usług korzystamy. Oczywiście trzeba pamiętać również o tym, że transport odbywa się nie tylko z zakładu pogrzebowego do kaplicy czy kościoła. Później konieczne jest również udanie się na cmentarz. Ciało w trumnie na cmentarz niosą właśnie pracownicy zakładu pogrzebowego. Warto byłoby więc postarać się przygotować na koszty. Dodatkowym obciążeniem finansowym może być zagrzebanie trumny. Nie sposób nie zauważyć, że wiele osób pragnie także, aby odpowiednio przygotować ciało zmarłego. Wiele osób oczekuje więc od zakładu odpowiedniego ubrania zwłok. Na tym nadal nie koniec. W niektórych przypadkach wskazane jest także wykonanie makijażu, zwłaszcza jeżeli trumna ma przez jakiś czas pozostać otwarta. Nie sposób nie zauważyć, że pracownicy zakładu pogrzebowego mogą zadbać także o odpowiednią obsługę ceremonii. Mogą więc w imieniu rodziny podziękować za udział w ceremonii pogrzebowej. Na tym jednak nie koniec. Wiele osób pragnie również pożegnać zmarłego na cmentarzu jakąś melodią. Może to być na przykład trąbka. Wynajęcie trębacza wiąże się rzecz jasna z dodatkowymi kosztami.
Z jakimi jeszcze kosztami warto się liczyć?
Oprócz kosztów związanych z transportem i przygotowaniem zwłok, należy wziąć pod uwagę jeszcze inne. Jakie? Przede wszystkim trzeba będzie opłacić księdza, jeżeli oczywiście pogrzeb ma charakter katolicki. Jeżeli nie, nie będzie trzeba opłacać księdza. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie koszty związane są z opłaceniem księdza. Na to pytanie naprawdę nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Nie ma bowiem jednej i uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, w jakiej parafii ma odbyć się ceremonia pogrzebowa. Oczywiście w parafiach wiejskich koszty bywają niższe i to o wiele niż koszty w parafiach miejskich. Co ciekawe, w niektórych parafiach w pobliżu kościołów, w gablotach wiszą kartki z cennikami. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to powszechna praktyka. Ponadto, każdy może tak naprawdę skorzystać z darmowego sakramentu. Jeżeli nie mamy pieniędzy, pogrzeb powinien zostać zorganizowany za darmo. Jeżeli jednak mamy z czego zapłacić, ale nie wiemy ile, warto byłoby porozmawiać z kimś doświadczonym w tej kwestii. Ponadto, wskazane byłoby również porozmawianie z księdzem. Większość osób nie płaci księdzu za pogrzeb więcej niż pięćset złotych. Nie ma się temu co dziwić, bo wydaje się to wystarczająca kwota. Należy także mieć świadomość tego, że każda kwota, jaką chcemy zapłacić będzie adekwatna.
O czym jeszcze warto by pamiętać?
Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie jeszcze koszty są związane z organizacją pogrzebu. Opłacenie księdza, a także koszty związane z wynajęciem zakładu pogrzebowego to nie wszystko. Warto byłoby mieć na względzie również opłacenie organisty. Na tym nadal nie koniec. Większości osób zależy również na kupnie kwiatów. Trzeba zaś pamiętać o tym, że kwiaty są bardzo kosztowne. Zakup wieńców będzie więc wiązał się z dość dużymi kosztami. Nie sposób nie zauważyć, że bardzo ważna jest także organizacja stypy. Trzeba jednak zastanowić się nad tym, czy w ogóle chcemy ją organizować czy też nie. Wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste. Stypa jest często organizowana w domu rodzinnym osoby zmarłej, a także w lokalu. Wybór miejsca zależy więc od naszych osobistych preferencji. Dlaczego zaś warto byłoby zorganizować stypę, zwaną także konsolacją? Przede wszystkim dlatego, że stypa daje możliwość powspominania bliskiej nam osoby zmarłej. Będziemy mogli więc porozmawiać o niej oraz zastanowić się nad wieloma kwestiami, także nad własnym życiem. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach, nie organizujmy stypy. Nie sposób także nie zauważyć, że zorganizowanie stypy w lokalu ma wiele plusów. Z reguły jest to rozwiązanie wybierane przez większość osób. Nie każdy chce bowiem myć w domu mnóstwo naczyń, a także gotować. Dobrze byłoby więc postarać się o to, aby wybrać odpowiedni lokal. Przede wszystkim musi być on odpowiednio duży. Wówczas pomieszczą się w nim wszystkie osoby, które chcemy ugościć. Najważniejsza jest rodzina bliska oraz ta przyjezdna. Warto poczytać na pewno opinie o poszczególnych lokalach, bo wówczas istnieje spora szansa na znalezienie tego, który będzie nam odpowiadał.