Ile może wystawać samochód z autolawety?

Ile może wystawać samochód z autolawety?

Autolaweta to najbardziej popularne rozwiązanie jeśli będziemy chcieli sprowadzić auto z innego kraju, albo będziemy musieli przetransportować uszkodzony pojazd. Dlatego korzystanie z autolawety jest dość częste, zanim jednak ktoś po taką usługę zdecyduje się sięgnąć warto będzie zobaczyć jakie są zasady przewozu pojazdu na autolawetach. Taka wiedza może się okazać przydatna, ponieważ jeśli pojawi się potrzeba organizacji transportu na autolawecie będziemy do tego przygotowani i będziemy mogli taki transport zrealizować zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Różnica pomiędzy lawetą oraz autolawetą

Ile może wystawać samochód z autolawety?Gdy pojawi się konieczność holowania będziemy musieli wybierać pomiędzy lawetą a autolawetą. Różnica w tym względzie polega na tym, że laweta to tylko przyczepa, na której montowane będzie auto przeznaczone do holowania i taką przyczepę musi pociągnąć inne auto. Natomiast jeśli chodzi o autolawetę to będzie to kompleksowe połączenie pojazdu z lawetą a więc kokpit sterujący jest złączony z lawetą. W tym drugim przypadku na pewno mamy większą kontrolę nad pojazdami, uzyskujemy większą zwrotność i tym samym zminimalizowane jest ryzyko uszkodzenia auta, które będzie holowane.

Zobacz także:

Czy do kierowania autolawetą będą potrzebne uprawnienia?

Zarówno przy holowaniu na lawecie czy na autolawecie musimy liczyć się z tym, że istnieją pewne obostrzenia, które musimy brać pod uwagę. Jeśli mamy jedynie prawo jazdy kategorii B musimy przygotować się do holowania pojazdu, ponieważ możliwe jest przy takich uprawnieniach wyłącznie prowadzenie pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony. Zanim więc skorzystamy z autolawet musimy sprawdzić wagę obu pojazdów razem z tymi osobami, które mają jechać w kokpicie. Jeśli będzie to masa powyżej 3,5 tony to konieczne będzie posiadanie prawa jazdy kategorii C. Za granicą przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej, albo brak stosownych uprawnień może skutkować wysokim mandatem.

Jakie są zasady umieszczania pojazdu na autolawecie?

Transport samochodu na autolawecie musi się realizować zgodnie z obowiązującymi normami, które dokładnie to sankcjonują. Wśród tych podstawowych zasad, które należy wymienić to oczywiście to, że ładunek nie może przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej albo dopuszczalnej ładowności. Do tego dochodzi również nacisk osi pojazdu na drogę, który również nie może być przekroczony. Ładunek nie może powodować problemów z naruszeniem stateczności pojazdu, nie może utrudniać kierowania nim, ograniczać widoczności drogi. Nie może być sytuacji, w której ładunek ogranicza widoczność świateł, tablic rejestracyjnych. Trzeba również zadbać o należyte montowanie ładunku, nie może bowiem zmieniać samoczynnie położenia oraz nie może wywoływać nadmiernego hałasu.

Czy pojazd może wystawać poza lawetę?

Niektórzy zastanawiają się czy transportowany pojazd może wystawać poza płaszczyznę lawety. Istnieje taka możliwość, jednak trzeba tutaj pamiętać o spełnieniu kilku istotnych warunków, które będą decydowały o tym czy transport jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Dlatego należy wskazać na kilka istotnych uwarunkowań. Wystawanie z tyłu lawety może być od płaszczyzny obrysu do maksymalnie 2 metrów. Jeśli jednak ładunek będzie wystawał powyżej pół metra to w takim przypadku musi być oznaczony białymi i czerwonymi pasami. Jeśli widoczność na drodze jest ograniczona należy na ładunku umieścić czerwone światło. Wystawanie pojazdu z przodu obrysu lawety będzie możliwe do 0,5 metra mierzone od przedniej płaszczyzny obrysu. Taki ładunek powinien być oznaczony pomarańczową chorągiewką albo jeśli jest słaba widoczność powinno być umieszczone tam białe światło. Jeśli chodzi o boczne płaszczyzny obrysu ładunek nie będzie mógł przekraczać całkowitej szerokości pojazdu a więc 2,55 m. W przypadku pojazdów szerszych powinna być zachowana szerokość do 3 metrów, przy czym jednak trzeba doprowadzić do tego, że poza jedną stronę wystawanie pojazdu nie może przekroczyć 23 centymetrów.

Co zrobić, gdy owe ograniczenia są przekroczone?

Warunki przewozu na lawetach i autolawetach są dokładnie określone. Dlatego trzeba się trzymać tych określonych założeń, by transport był prowadzony zgodnie z prawem. Jednocześnie jednak można zauważyć, że przekroczenie tych wymiarów nie dyskwalifikuje całkowicie możliwości transportu. W momencie, gdy wymiany z ładunkiem są większe niż dopuszczalne dla danej drogi, po której pojazd ma się poruszać należy zadbać o uzyskiwanie specjalnego zezwolenia na transport. Jednocześnie przy ewentualnych wyjazdach za granice z autolawetą czy lawetą trzeba wziąć pod uwagę przepisy tam obowiązujące, między innymi gdy chodzi o opłatę za jazdę drogami szybkiego ruchu. Przekroczenie uprawnień, czy ich brak w innych krajach skutkować mogą wysokimi mandatami, znacznie większymi niż te obowiązujące w naszym kraju. Dlatego do przewożenia pojazdu na lawecie warto się przygotować mając na uwadze to jakie obowiązują przepisy, jeśli chodzi o organizację tego typu transportu. W ten sposób będzie można organizować transport bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.