Jak ćwiczyć nurkowanie

Jak ćwiczyć nurkowanie

Jak ćwiczyć nurkowanie? Nurkowanie jest to pasja, którą zaraża się coraz więcej osób. Jednak sama pasja nie wystarczy, jeżeli chcemy być dobrymi nurkami i mieć dużo umiejętności, które pozwolą nam naprawdę cieszyć się tym sportem oraz metodą na spędzanie wolnego czasu. Powinniśmy być nurkami dobrymi a dobrymi nurkami, możemy stać się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nurkowanie ćwiczymy.

 

Jak ćwiczyć nurkowanie?

Jeżeli chodzi o samo nurkowanie, to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że w każdej dyscyplinie sportu, efekty będą tym większe, im trening będzie bardziej efektywny, a trening najczęściej jest bardziej efektywny wtedy, kiedy trenujemy pod okiem kogoś doświadczonego. Nie inaczej jest w przypadku nurkowania. Warto również podkreślić, że nawet jeżeli nie stać nas lub nie chcemy przechodzić długotrwałych kursów, które wprowadzą nas na naprawdę wysoki poziom umiejętności, to powinniśmy odbyć przynajmniej kurs nurkowania dla początkujących po to, aby nasze nurkowanie było bezpieczne oraz abyśmy mieli podstawową wiedzę, która pozwoli nam w bezpieczny sposób uprawiać ten sport.

Polecamy : kurs nurkowania owd Szczecin

Jak ćwiczyć nurkowanieKursy nurkowe czego się na nich nauczymy?

Na kursach nurkowania nauczymy się bardzo wielu przydatnych rzeczy. Pierwszą sprawą jest w ogóle obsługa sprzętu, który utrzymuje nas przy życiu pod wodą. Nieprawidłowa obsługa tego sprzętu może spowodować, że na przykład będąc w głębokim zanurzeniu, stracimy bardzo szybko tlen i może być problem z tym, aby wydostać się na powierzchnię. Są to sytuacje bardzo niebezpieczne, dlatego trzeba podkreślić, że obsługa sprzętu, jego prawidłowe serwisowanie i użytkowanie, jest to podstawowa sprawa, którą musimy mieć opanowaną perfekcyjnie.

Druga sprawa są to podstawy nurkowania, komunikacji pod wodą oraz przynajmniej podstawowe zasady bezpieczeństwa, które wiążą się z nurkowaniem. W tym aspekcie chodzi między innymi o umiejętność oceny akwenu. Akweny, w których nurkujemy, nie są takie same, są akweny bardziej oraz mniej niebezpieczne, a niektóre czynniki, które wpływają na to, że z takimi one są, nie zawsze mogą być dla nas jasne na pierwszy rzut oka. Dla przykładu wystarczy, aby dwa podobne akweny, miały różnią od siebie przejrzystość wody, a to już sprawia, że jeden z nich jest bardziej niebezpieczny. Jeśli dołożymy do tego możliwość występowania na dnie różnego rodzaju obiektów, to może się okazać, że jeden z akwenów jest w zasadzie akwenem, w którym na pewnym poziomie umiejętności nurkować nie powinniśmy. Na kursie dla nurków na pewno będziemy też uczelni różnego rodzaju technik oddychania pod wodą. Jest to bardzo istotna sprawa.

Oddychanie pod wodą

Wydawałoby się z punktu widzenia laika, że nurkowanie z butlą z tlenem, w zasadzie nie jest niczym trudnym. Mamy przecież aparat tlenowy, więc takie nurkowanie niewiele różni się od tego, jak byśmy zanurzyli się na basenie. Nie jest to na pewno w stu procentach prawdą. Oczywiście, jeżeli nurkowalibyśmy na przykład z instruktorem, to możemy w zasadzie bez większego przeszkolenia, w kontrolowanych warunkach, odbyć taką przygodę. Jednak jeśli chcemy nurkować długo oraz efektywnie, musimy nauczyć się pod wodą prawidłowo oddychać. Przede wszystkim oddychanie pod wodą korzystając z aparatu tlenowego, różni się znacząco od tego, jak oddychamy na powierzchni. Przede wszystkim ważne jest wypracowanie pewnych schematów oddychania, które przynajmniej na samym początku wymagają od nas tego, abyśmy cały czas myśleli o kontrolowaniu oddychania. To wcale nie jest łatwe, ponieważ jest to dla nas odruch bezwarunkowy. Możemy jednak ten odruch bezwarunkowy w pewnym stopniu kontrolować i w zasadzie na tym, polega przede wszystkim kontrola oddechu.

Ponieważ aparat tlenowy składa się z różnego rodzaju zaworów, które się mogą otwierać i zamykać w zależności od tego, czy robimy wdech, czy wydech, to aby efektywnie dostarczać powietrze do płuc, powinniśmy oddychać rzadziej, ale głębiej. Wiąże się to oczywiście z tym, że oddech musimy stale kontrolować. Osoby, które rozpoczynają przygodę z nurkowaniem, muszą tak naprawdę o tej metodzie cały czas myśleć. Doświadczeni nurkowie w zasadzie robią to już odruchowo. Jest to trudne, ponieważ normalnie nie oddychamy w taki sposób, poruszając się na powierzchni ziemi.

Nieco wyższym levelem jest taka nauka oddychania, abyśmy tlen w butli wykorzystywali w sposób maksymalnie efektywny. Tutaj wchodzą już w grę tak naprawdę techniki przebywania nie tyle w warunkach ograniczonego dostępu do tlenu, ile w warunkach, kiedy stężenie dwutlenku węgla w naszej krwi jest podwyższone. Dla każdego człowieka sytuacja taka kończy się w taki sposób, że kiedy stężenie dwutlenku węgla w naszej krwi się podnosi, to automatycznie robimy wdech. Nurek ma wiedzę o tym, że podniesiony poziom dwutlenku węgla we krwi jest to sygnał alarmujący, ale wcale nie oznacza to, że stężenie tlenu we krwi jest zbyt niskie. Są to po prostu różnego rodzaju mechanizmy obronne naszego ciała, które w niektórych sytuacjach można zignorować. Dlatego doświadczeni nurkowie potrafią nurkować na takiej samej butli z tlenem, pozostawać pod wodą nawet kilkadziesiąt procent dłużej, niż nurkowie początkujący.