Zakup smartfona to przyjemny dzień – nowy telefon trafił do rąk użytkownika. Człowiek cieszy się, chce wypróbować wszystkie funkcje, dać znać znajomym, że o to nabył smartfona, robi sobie zdjęcie z urządzeniem i wysyła na portale społecznościowe. Wiele osób przekonało się, że radość z zakupu może być krótka i już pierwszego dnia smartfon może wypaść z rąk i uderzyć o chodnik. Wystarczy, że ktoś spieszący się na autobus potrąci szczęśliwego posiadacza nowego telefonu i radość zamienia się w złość, niedowierzanie i wściekłość. Upadek smartfona to chwila grozy. Pierwszą czynnością po podniesieniu urządzenia z chodnika/podłogi jest sprawdzenie, w jakim stanie jest wyświetlacz.
Wrażliwy ekran
Ekran to najważniejsza, ale i najdelikatniejsza część smartfona. Jest to element najbardziej narażony na uszkodzenia i zarysowania. Takie rysy brzydko wyglądają, ograniczają widoczność, a w większej ilości negatywnie wpływają na pracę panelu dotykowego. Smartfon, mający uszkodzony lub porysowany ekran ma niższą wartość rynkową, niż używany telefon z idealnie wyglądającą obudową. Aby na wyświetlaczu pojawiła się rysa lub inne uszkodzenie wystarczy chwila nieuwagi. Noszenie telefonu w kieszeni naraża urządzenie na kontakt z kluczami i monetami. Pobyt nad morzem, czy nad jeziorem może skończyć porysowaniem drobinkami piachu. Jeżeli smartfon dostanie w rączki małego dziecka, to różnorodne uszkodzenia są niemal pewne. Wystarczy nakleić szkło hartowane na telefon, aby smartfon był bezpieczny, a właściciel miał spokojniejsze życie bez obawy o uszkodzenie swojego telefonu. W ten prosty sposób można przedłużyć użytkowanie telefonu nawet poza okres gwarancyjny.
Pytania, które warto zadać sprzedawcy przed zakupem szkła
Dla optymalnej ochrony smartfona najważniejsze jest, aby szkło hartowane na telefon było dobrej jakości. Dobrze jest zadać sprzedawcy kilka pytań, : jaka jest twardość (współczynnik H) tego szkła hartowanego?, czy szkło pokrywa cały ekran?, czy razem ze szkłem hartowanym do telefonu sprzedawane są akcesoria ułatwiające montaż? W bardzo rzadkich przypadkach zdarza się, że szkło hartowane do telefonu zaczyna odklejać się naraz po umieszczeniu go na wyświetlaczu. W takiej sytuacji klient ma prawo do reklamacji.
Cena szkła hartowanego na telefon
Koszt zakupu szkła hartowanego na telefon wynosi od kilku do 200 zł. Wybór szkła hartowanego zależy od modelu telefonu, trybu życia właściciela, ryzyka narażenia smartfona na uszkodzenia i od budżetu przewidzianego na ten cel. Jeżeli planowane jest podwójne zabezpieczenie smartfonu, to najpierw należy kupić etui, a później założyć szkło hartowane na telefon.
Wygląd szkła hartowanego na telefon
Szkło hartowane jest nietłukące, ma kształt cienkiej, lekkiej szybki z otworami na czytniki linii papilarnych i aparat. Szkło hartowane na telefon musi być dopasowane do modelu urządzenia.
Nieuzasadnione obawy
Właściciele smartfonów obawiają się, że złożenie szkła hartowanego na telefon spowoduje trudności w obsłudze panelu dotykowego. Dobrze dobrane szkło hartowane nie ma negatywnego wpływu na działanie panelu. Wręcz przeciwnie, to zarysowania i uszkodzenia ekranu mogą spowodować trudności w korzystaniu z panelu. Jedynie w sytuacji, gdyby podczas zakładania szkła pozostał jakiś brud, piasek, kurz, to może to doprowadzić do problemów z działaniem panelu dotykowego.
Walory szkła hartowanego
Jest kilka sposobów zabezpieczenia smartfonów przed konsekwencjami codziennego użytkowania. Nawet producenci smartfonów zgadzają się, że metodą zabezpieczania telefonów godną polecenia jest szkło hartowane na telefon. Wśród największych zalet tej ochrony wymieniane są: wrażenie szklanego ekranu, a więc piękny efekt estetyczny i zachowanie czułości urządzenia na dotyk. Oznacza to, że po założeniu szkła hartowanego na telefon nie ma żadnego problemu z obsługą panelu dotykowego: działają wszystkie aplikacje, internet, aparat, biblioteka multimediów i każda inna funkcja smartfonu. Szkło hartowane ma za zadanie wzmocnić wyświetlacz i uchronić go przed zarysowaniem i innymi uszkodzeniami. Jest to ochrona przejrzysta, to znaczy, że nie zmienia kolorów i kontrastu. Warto wiedzieć, że wielu sprzedawców smartfonów oferuje ubezpieczenie telefonu od zniszczenia lub kradzieży. Ubezpieczenie nie zastąpi dobrego szkła hartowanego. Na rynku są specjalne szkła hartowane na telefon z powłoką oleofobową, która zapobiega osadzaniu się tłustych śladów. Jeżeli szkło hartowane ma wartość 9 H to można go porównać do szkła pancernego. Jest odporne na celowe uderzenie narzędziem i upadek z dużej wysokości. Obecnie większość produkowanych szkieł ma taką wytrzymałość.
Właścicielowi smartfona zależy, aby urządzenie działało bezawaryjnie i estetycznie wyglądało. Trudno mówić o ładnym wyglądzie, kiedy na wyświetlaczu są widoczne ślady różnych „przeżyć” telefonu. Zabezpieczenie wyświetlacza szkłem hartowanym daje pewność, że smartfon będzie działał idealnie przez długi czas, a wygląd urządzenia będzie wzbudzał podziw wśród znajomych użytkownika.