Jak wybrać telewizor dopasowany do potrzeb?

Współczesne telewizory https://vobis.pl/rtv/telewizory są niemalże domowym centrum rozrywkowym, które umożliwia użytkownikowi zarówno dostęp do telewizji, jak i korzystanie z Internetu czy granie na konsoli. W związku z czym niekiedy przeciętny klient może się z łatwością zgubić pośród bogatego asortymentu telewizorów. Aktualnie na rynku dominuje telewizor z ekranem LCD bądź OLED, wyposażony w system Smart TV, wyświetlający obraz w systemie Full HD. Trudno jest jednak stwierdzić, który akurat telewizor będzie najlepszym wyborem. Warto więc przed jego zakupem zaznajomić się z najważniejszymi cechami, wpływającymi na jego specyfikację, a więc kwestiami takimi jak wyświetlacz, rozdzielczość, rozmiar czy pozostałe jego funkcjonalności.

Dobór telewizora ze względu na rodzaj wyświetlacza

Obecnie na rynku królują telewizory z wyświetlaczem LCD, LED, OLED i QLED. Telewizor OLED posiada panel, który wykorzystuje organiczne diody LED, same emitujące światło. Taki rodzaj telewizora gwarantuje doskonały kontrast oraz bardzo wierne odwzorowanie naturalnych kolorów. To jednak opcja bardzo droga i należy pamiętać, że panele posiadają dość dużą skłonność do wypalania się. Telewizory LCD i LED to nieco starsza wersja OLED. Posiadają niższy kontrast oraz degradację kolorów. Jednak są zdecydowanie tańsze i ich oferta na rynku jest znacznie bogatsza. Telewizor QLED natomiast jest modelem LCD, który oferuje lepsze kolory, na skutek posiadania kropek kwantowych.

Wybór telewizora ze względu na rozdzielczość

Obecnie oferuje się trzy zasadnicze rodzaje rozdzielczości telewizorów. HD Ready to rozdzielczość 1280×720 pikseli. Stosuje się go przeważnie w mniejszych urządzeniach. Full HD o rozdzielczości 1920×1080 pikseli to obecnie najbardziej popularny typ telewizora. Ultra HD, a więc tzw. telewizor 4K, to rozdzielczość 3840×2160 pikseli, co powoduje, że obraz w nim jest bardzo szczegółowy. Tak więc im wyższa rozdzielczość tym więcej detali widocznych na obrazie. Telewizja nie nadaje jednak póki co w 4K, więc jakość Ultra HD doskonale się sprawdzi np. w grach na konsoli, jednak nie w odbiorze sygnału telewizyjnego.

Wybór telewizora ze względu na jego rozmiar

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest rozmiar telewizora, a więc przekątna jego ekranu. Większość użytkowników wybiera zazwyczaj telewizor o większej przekątnej. Jednak sprawą najważniejszą jest tu dopasowanie urządzenia do wielkości pomieszczenia w jakim się będzie znajdował. Należy więc wziąć pod uwagę ile ma się miejsca na dany odbiornik oraz w jakiej odległości od niego będzie przebywał użytkownik. Nie ma więc sensu kupować ogromnego telewizora, jeżeli ma się mały pokój, gdyż jego oglądanie nie będzie po prostu komfortowe.

Na co warto zwrócić uwagę w specyfikacji telewizora

Oprócz powyżej wymienionych informacji warto zwrócić uwagę czy telewizor posiada funkcję Smart TV. Ponadto w specyfikacji znajdą się także informacje dotyczące np. współczynnika płynności obrazu bądź też funkcjach poprawy obrazu. Takie informacje nie są jednak łatwe do interpretacji i często zależne wyłącznie od producenta. Prócz tego specyfikacja mówi o możliwościach głośników, a więc ich mocy i systemie dźwięku. Wspomina się również o interfejsie telewizora, czy posiada Wi-Fi i możliwość do połączenia z Internetem, czy jest w nim możliwość zainstalowania zewnętrznego dysku.

Telewizory i ich dodatkowe funkcje oraz akcesoria

 Wybierając telewizor warto zwrócić uwagę na to co będzie nam potrzebne spośród rozmaitych funkcji oraz akcesoriów. Telewizor, który będzie służył do gier powinien mieć złącze HDMI, tryb gry, a także możliwie jak najkrótszy czas reakcji i wysoką częstotliwość odświeżania obrazu. Ponadto ciekawe funkcje to np. PVR – a więc możliwość nagrywania na twardy dysk, PiP – czyli wyświetlanie dwóch obrazów jednocześnie, 3D –  a więc możliwość obsługiwania trójwymiarowej treści. Warto również zwrócić uwagę na pilot – czy np. posiada klawiaturę QWERTY.
Jeżeli natomiast chodzi o akcesoria do telewizora to ich dobór jest oczywiście zależny od indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto jednak zwrócić uwagę czy telewizor posiada uchwyt, który pozwala do umieszczenia go na ścianie (istotny jest tu standardem VESA, który musi być taki sam jak urządzenia). Ponadto dla osób zainteresowanych lepszym dźwiękiem poleca się tzw. soundbar lub kino domowe. Warto przyjrzeć się także czy telewizor posiada dyski zewnętrzne (dające możliwość nagrywania treści do późniejszego obejrzenia bądź odtwarzania filmów( i czy są do niego dołączone słuchawki.

Dla amatorów wrażeń wzrokowych można polecić telewizory z technologią HDR, dzięki której kolory na ekranie są bardziej realistyczne i żywsze. Z kolei technologia Ambilight zapewnia efektowne podświetlenie, które daje kolorową poświatę za ekranem, co znacznie zwiększa doznania z seansu. Dla amatorów jeszcze mocniejszych wrażeń zaleca się zaś tzw. Curved TV, a więc telewizor z zakrzywionym ekranem. Chodzi tu o to, aby dopasować ekran do naturalnej krzywizny oka. Taka opcja jest jednak dobra tylko dla osób siedzących naprzeciwko odbiornika, zaś innym osobom sprawiać już może pewne niedogodności. Dlatego też lepiej jest wybrać klasyczny telewizor z płaskim ekranem.