Jak zdobyć środki unijne na rozpoczęcie działalności

Jak zdobyć środki unijne na rozpoczęcie działalności

Pożyczki unijne oraz dotacje na rozpoczęcie własnej działalności ze środków Unii Europejskiej są formą pomocy dla osób. Szczególnie chodzi o osoby młode, które mają dobry pomysł na biznes i mają zamiar otworzyć własną działalność. Coraz więcej osób ma problem ze znalezieniem dla siebie odpowiedniej pracy. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na własną działalność, pomimo sporego ryzyka, że coś się nie powiedzie. Pożyczki unijne, jak i także dotacje pozyskiwane są poprzez dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z Funduszy Europejskiej Unii Europejskiej. Powiedzmy sobie o tym nieco więcej.

Czym są dotacje oraz dla kogo są przeznaczone?

Dotacje unijne czy też pożyczki unijne są przydzielane bezpośrednio z Funduszy Europejskich. Są niesamowicie popularnym sposobem finansowania zewnętrznego na otwarcie własnej działalności. Ich pozyskanie jednak nie jest takie proste i dla każdego dostępne. Dotacje z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności są pomocą dla osób, które założyć chcą firmę. Co do zasady dotacje z UE są całkowicie bezzwrotne. Oznacza to nic innego jak to, że nie ulegają one spłatom jak to się dzieje w przypadku pożyczek unijnych czy też kredytów. Kwoty dotacji unijnej na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej wynieść może nawet 40 000 złotych. Dotacje z Unii Europejskiej są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które jeszcze nie ukończyły trzydziestu lat, a poza tym nie uczą się oraz nie pracują. W takiej sytuacji przeprowadzona zostanie analiza indywidualnej sytuacji oraz opracowany plan indywidualny działania. W ramach pomocy otrzymać możemy pomoc w znalezieniu pracy, szkolenia, doradztwo zawodowe oraz także studia podyplomowe, jak i środki na rozpoczęcie biznesu. Dotacje ze środków Unii Europejskiej są także przeznaczone dla osób, które ukończyły trzydziesty rok życia oraz nie pracują. Tutaj warunki dodatkowe uzyskania dofinansowania na otwarcie działalności różnić się mogą zależnie od konkretnego województwa. Najczęściej jest wymagane wykazanie, że zawodowa sytuacja na rynku pracy nie jest zbyt łatwa. Pomoc jaką można otrzymać to doradztwo, szkolenia, pożyczkę unijną czy też dotację bezzwrotną. Środki jednorazowe na podjęcie własnej działalności gospodarczej głównie są kierowane do osób po 45 roku życia, bezrobotnych kobiet, osób z niskim wykształceniem, osób trwale bezrobotnych oraz także osób niepełnosprawnych.

Jak dostać taką dotację?

Chcąc założyć własną działalność, najczęściej zastanawiamy się w jaki sposób pozyskać środki jednorazowe na podjęcie działalności gospodarczej. Sposobem bardzo popularnym jest uzyskanie dotacji z Unii Europejskiej. Jednak zanim zaczniemy się o nią ubiegać, to musimy mieć pomysł na planowaną działalność. Przygotowanie stosowne poczynić musimy dużo wcześniej. Na pewno nieodpowiednim momentem będzie dzień naboru wniosku.

Pomysł na biznes i znalezienie odpowiednio projektu

Aby móc rozpocząć przygotowania do podjęcia działalności pierwszym krokiem jest pomysł na biznes. Musimy wiedzieć dokładnie, czym się będziemy zajmować. Pamiętajmy o tym, że pomysł na biznes, który wymyślamy jedynie po to, aby uzyskać dotację czy też pożyczkę unijną https://www.pfp.com.pl/, może nie przynieść sukcesu oczekiwanego oraz także satysfakcji z działalności. Dofinansowanie ma być wsparciem biznesu, a nie jego napędową siłą. Gdy pomysł mamy już gotowy, to możemy zacząć go realizować. W pierwszej kolejności zorientujmy się jakie projekty są realizowane aktualnie w naszym województwie czy też regonie. Takowe rozeznanie pozwoli nam określić, czy jest dla nas skierowany dany projekt. Jak zdobyć środki unijne na rozpoczęcie działalnościMusimy także wiedzieć, że unijne projekty są realizowane bardzo często przez firmy prywatne, który wygrały na ich realizację konkurs. Konkursy są ogłaszane zawsze przez Wojewódzki Urząd Pracy. Firma, która wygrywa konkurs podpisuje z Urzędem umowę oraz ogłasza nabór do projektu. Listę projektów dostępnych znajdziemy w wyszukiwarce specjalnej, gdzie przy każdym z nich zostało określone, dla kogo projekt dany został skierowany oraz także jakie kryteria trzeba spełnić. Więcej informacji można uzyskać bezpośrednio od konsultantów w Punktach Informacyjnych. Gdy powyższe dwa kroki już zrealizowaliśmy, to pozostało nam już tylko skontaktowanie się z daną osobą czy też z instytucją, która realizuje projekt. Jeśli już znaleźliśmy projekt dla siebie odpowiedni i jesteśmy pewni, że chcemy oraz możemy w nim wziąć udział, to czym prędzej skontaktujmy się z samym organizatorem. Kontakt, pod którym zgłosić można chęć udziału w projekcie, podany jest zawsze przy konkretnym ogłoszeniu. Również tam można zadać dręczące nas pytania, na które uzyskamy odpowiedzi. Tym samym nie będziemy już mieli kompletnie żadnych wątpliwości. Często również są prowadzone spotkania otwarte dla osób, które są zainteresowane wzięciem udziału w projekcie oraz otrzymaniem dotacji na rozpoczęcie własnej działalności.
Warto pokusić się o dokładną analizę i zacząć realizować swoje marzenia o własnej działalności.

 

Polecamy: