Jaka ilość pamięci RAM powinna znaleźć się w laptopie?

Nie ulega wątpliwości, że laptopy to w dzisiejszych czasach urządzenia wielofunkcyjne. O ile jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu kojarzyły się z pracą biurową, nauką, pisaniem czy przechowywaniem dokumentów, obecnie z powodzeniem przejmują funkcje komputerów stacjonarnych i niekiedy zupełnie je zastępują.  Środek ciężkości dylematu potencjalnego właściciela laptopa przesunął się więc z pytania: czy kupować, na pytanie: jakie parametry będą dla mnie odpowiednie? Podpowiadamy jaka pamięć RAM do laptopa wystarczy, aby spełniał on wszystkie Twoje oczekiwania.

Czym jest pamięć RAM?

Podczas wybierania idealnego dla nas laptopa zwracamy uwagę na wiele kwestii. Niektórzy cenią sobie wygląd i markę, innym bardziej zależy na dobrych parametrach i doskonałej funkcjonalności. Obok pojemności dysku chyba najistotniejszym elementem każdego sprzętu jest pamięć RAM.  Znajdziemy ją nie tylko w komputerach, ale także w urządzeniach mobilnych czy chociażby drukarkach. Za co dokładnie odpowiada ten parametr?

Pod skrótem RAM kryje się nazwa Random Access Memory, co w wolnym tłumaczeniu na polski oznacza pamięć, mającą swobodny dostęp. Zamiennikiem dla nazwy RAM bywa czasami określenie pamięć operacyjna. Jest ona niczym innym jak swoistym buforem dla informacji, które przetwarzane są w danym momencie przez procesor czy układ graficzny. Dane i pliki działających programów, tekstury gier – to wszystko przechowywane jest właśnie w pamięci RAM. Dlatego, najprościej mówiąc, jest to element odpowiedzialny za płynne działanie Twojego komputera. 

Jaka ilość pamięci RAM do laptopów jest odpowiednia?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, a zaczyna się najczęściej od: to zależy. Prawda jest bowiem taka, że każdy parametr naszego laptopa powinien być dostosowany do tego, jaką pracę chcemy na nim wykonać. Ilość pamięci RAM do laptopów, która sprawi, że będą one płynnie wykonywały nasze polecenia zależy w dużej mierze od tego jakich działań dokładnie od komputera oczekujemy. Osoby, które na laptopie głównie piszą i oglądają filmy będą potrzebowały innej pamięci operacyjnej niż zapaleni gracze. 

Jedną z najistotniejszych cech pamięci RAM do laptopów jest fakt, że stanowi ona element wymienny. W większości komputerów przenośnych znajduje się miejsce na rozbudowanie pamięci operacyjnej. Tak więc nawet jeżeli zakupimy sprzęt z określoną ilością RAM-u i po jakimś czasie dojdziemy do wniosku, że jest go za mało, to pamięć operacyjną można dokupić i zamontować w laptopie w zasadzie w każdej chwili. 

 

Jaka pamięć do laptopa domowa, a jaka do tego przeznaczonego dla graczy?

Większość z nas ma przed zakupem świadomość tego, do czego mniej więcej będzie potrzebowała przenośnego komputera. Dla wielu osób posłuży on po prostu jako komputer do domu, czyli urządzenie do pracy, nauki i korzystania z multimediów. Żeby pracował on płynnie i nie zawodził naszych oczekiwań musimy wybrać odpowiednią dla niego ilość pamięci RAM. Absolutne minimum stanowią 4 GB pamięci operacyjnej. Taka ilość pozwoli na optymalnie komfortowe wykonywanie podanych wyżej czynność. Jednak w niektórych przypadkach może już nie wystarczyć. Jeżeli lubimy robić na komputerze wiele rzeczy naraz, duża ilość otwartych programów i stron w przeglądarce może sprawić, że nasz komputer zacznie pracować wolniej niż byśmy sobie tego życzyli. Dlatego, jeżeli lubimy jednocześnie słuchać muzyki, przeglądać strony internetowe i, na przykład, obsługiwać program graficzny, najbezpieczniejszą opcją będzie wybranie pamięci RAM do laptopa o pojemności 8 GB. 

Jeżeli zależy nam na tym, aby komputer sprawnie obsługiwał gry, ale nie był przy tym bardzo drogim sprzętem, powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem pamięci operacyjnej. Optymalne może okazać się wybranie 8 lub 16 GB pamięci RAM do laptopa, które zapewnią odpowiednią wydajność pracy komputera, ale nie sprawią, że będzie on zbyt drogi. Warto też pamiętać o tym, że w przypadku pamięci RAM do laptopów sama jej pojemność nie zawsze ma znaczenie. Dobrze jest przy zakupie zwrócić uwagę na parametry karty pamięci. Dobrze, aby były to moduły DDR4, które będą działały w trybie dwukanałowym, czyli 2x 4GB lub 2×8 GB

W przypadku kiedy chcemy posiadać wydajnego laptopa do gier, musimy zapewnić mu mocny procesor i samodzielną kartę graficzną. Nie oznacza to jednak, że pamięć RAM nie gra w tym wypadku istotnej roli. Optymalne warunki pamięci RAM do laptopa gamingowego to pojemność przynajmniej 16 GB oraz dostosowane do dobrej jakości gier, optymalne parametry. 

Pamiętaj, żeby wybierać mądrze

Pamięć RAM do laptopów jest jednym z najistotniejszych parametrów, na które zwracamy uwagę przed ich wyborem. Nawet pomimo tego, że w większości przypadków może ona zostać przez nas rozbudowana, aby komputer działał płynnie, należy dobrać jej pojemność i jakość do naszych indywidualnych potrzeb. Innej pamięci operacyjnej potrzebuje osoba, która na laptopie wykonuje jedynie podstawowe czynności, a innej taka, która chce cieszyć się wysokiej jakości grami. Dlatego przed zakupem powinniśmy dobrze się zastanowić czego oczekujemy od naszego komputera i jakie parametry wystarczą, żeby działał on tak płynnie, jak sobie tego życzymy.