Jakie części samochodowe warto kupić? - nowe vs używane!

Jakie części samochodowe warto kupić? – nowe vs używane!

Awaria samochodu jest ciężkim orzechem do zgryzienia dla wielu osób. Niestety, ale wiąże ona się z poniesieniem niespodziewanych wydatków. Z tego powodu spora część osób szuka oszczędności i zastanawia się nad kupnem używanych części samochodowych. Czy takie rozwiązanie ma jednak jakikolwiek sens? Co tak naprawdę warto wiedzieć jeśli chodzi z zakup podzespołów do samochodu? Czy nowe części są lepsze od używanych? Na te pytanie odpowiemy sobie w poniższym artykule. Zaczynajmy!

Miejsca, w których można zakupić części samochodowe

W poszukiwaniu najlepszych jakościowo części w jak najniższej cenie, mamy do wyboru wiele miejsc, które oferują markowe części samochodowe. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że części dostaniemy w przeróżnych, a ich cena może być bardzo różna. Oczywiście wraz ze zmienną ceną musimy liczyć się również z tym, że niektóre źródła z podzespołami samochodowymi w niższych cenach nie są gwarantem udanych zakupów. Jeśli chodzi najbardziej popularne miejsca, które oferują części do samochodu, to z pewnością należy wymienić stacjonarny sklep motoryzacyjny. To właśnie tam najczęściej mechanicy oraz klienci wybierają się na zakupy. Jednak dla takiego sklepu istnieje bardzo wiele alternatyw, gdzie niektóre z nich oferują znacznie niższe ceny. Gdzie jeszcze można kupić dobre części samochodowe?

  • stacjonarny sklep motoryzacyjny z częściami,
  • autoryzowany serwis samochodowy,
  • sklep internetowy z częściami,
  • okoliczne szroty i złomy,
  • aukcje internetowe,
  • warsztaty samochodowe, które oferują sprzedaż używanych części.

Jak widać lista miejsc z nowymi, jak i używanymi częściami jest dosyć długa. Oprócz powyższych pozycji można wymienić jeszcze co najmniej kilka przykładów. Jednak nie każde źródło części będzie dobrym wyborem dla każdego. Niektóre osoby kupują tylko i wyłącznie oryginalne i nowe części samochodowe, które są gwarantem prawidłowego działania pojazdu. Jednak z kolei ich cena może skutecznie odstraszać inne osoby, dlatego niektórzy preferują kupno części w nieco tańszych miejscach.

 

Polecamy także:

 

Nowe części samochodowe

Oryginalne oraz nowe części można zakupić chociażby w autoryzowanym serwisie samochodowym danej marki, jak i w stacjonarnym sklepie motoryzacyjnym czy też online. Tutaj należy zaznaczyć, że jest to najbezpieczniejsza opcja w przypadku, gdy nie chcemy ryzykować nieudanego zakupu. Nowe części posiadają dodatkową gwarancję, dzięki której w razie jakichkolwiek problemów możemy je zwrócić. Jest to niewątpliwy przywilej i zaleta tej formy zakupów. Warto dodać, że z takiej opcji najczęściej korzystają mechanicy oraz warsztaty samochodowe. W przypadku większości usterek, zastosowanie używanych zamienników może nie być dobrym pomysłem. Mogą one nie działać tak skutecznie jak nowe podzespoły. Zdają sobie z tego sprawę profesjonalni mechanicy, przez co kupują oni po prostu nowe części samochodowe na fakturę.

Używane części samochodowe

Dużo osób szuka jak najtańszych części, aby naprawić samochód jak najmniejszym kosztem. W takim przypadku dobrym pomysłem będzie kupno części na szrocie samochodowym bądź bezpośrednio od mechanika. Oczywiście w takich sytuacjach istnieje ryzyko, że dana część będzie nie sprawna, bądź nie będzie funkcjonowała na najwyższych obrotach zbyt długo. Jednak jeśli chcemy zaoszczędzić znaczną część pieniędzy, to warto skorzystać z takiej opcji. Czasami jednak na różnego rodzaju serwisach internetowych możemy znaleźć również nowe części do samochodu w bardzo niskich cenach. Warto na bieżąco śledzić sklepy online oraz aukcje internetowe, ponieważ często można spotkać bardzo dobre promocje, zniżki oraz rabaty. Osoby, które planują w najbliższym czasie wizytę u mechanika, mogą dzięki temu zaoszczędzić sporą część pieniędzy.

Czy zakup części samochodowych przez mechanika to dobry pomysł?

Oddając auto w ręce mechanika dochodzi często do sytuacji, w której to warsztat samochodowy na własną rękę kupuje wszystkie niezbędne części samochodowe. Jednak czy jest to dobry wybór? W większości przypadków zdecydowanie tak, ponieważ mechanicy i właściciele serwisów samochodowych mają bardzo często lukratywne zniżki w wybranych sklepach motoryzacyjnych. Mogą oni więc nabyć potrzebne im części w niskich cenach. Warto jednak mieć na uwadze, że niejednokrotnie kupno części do samochodu we własnym zakresie może okazać się dla nas korzystniejsze. Jednak nie zawsze mamy na to czas i chęci, dlatego większość osób nie decyduje się na taki ruch. 

 

Gdzie najlepiej opłaca się kupić części samochodowe?

Podsumowując można stwierdzić, że kupno części samochodowych jest bardzo indywidualną sprawą. Wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji co do sposobu przeprowadzenia całego procesu zakupowego części ma wiele czynników. W zależności od naszego budżetu, preferencji oraz możliwości, musimy po prostu wybrać najbardziej odpowiadającą nam opcję. Jeśli liczy się dla nas, aby mechanik wykonał solidną naprawę, to warto, aby on we własnym zakresie kupił potrzebne części od najlepszych producentów. Z kolei jeśli interesują nas jak najniższe koszta, które będziemy musieli ponieść w ramach wizyty samochodu w warsztacie samochodowym, to możemy poświęcić trochę czasu i poszukać potrzebnych części na szrotach bądź w internecie.