Jazda konna

Jazda konna

Ludzie, którzy są pod wpływem chronicznego stresu, są podatni na choroby. Aby temu zapobiec, powinni znaleźć sposoby na zmniejszenie stresu. Jedną z nich jest jazda konna. Jazda konna po lesie jest bardzo relaksująca, a oglądanie przyrody z różnych stron dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Nie musimy mieć własnych koni, aby przeżyć tę niesamowitą przygodę. Ośrodki jeździeckie są w zasięgu ręki, w całej Polsce.

Pierwsza jazda konna może wywołać ogromne emocje

Kiedy pierwszy raz wsiadaliśmy na konia, baliśmy się, że nie spadniemy z pierwszego zakrętu. W szkole jeździeckiej konie są niespieszne i przyzwyczajone do noszenia obcych. Dla tych, którzy dosiadają, wystarczy wygodny strój jeździecki. Gdy już wsiądziemy na konia, odczuwamy podekscytowanie i satysfakcję. Poruszająca się przed nami rytmicznie końska głowa i kopyta oraz kołysanie grzbietu wywołały w nas wiele pozytywnych emocji.

Tak się jednak złożyło, że zamiast radości byliśmy strasznie przerażeni i mało wierzyliśmy w radość z jazdy konnej. Wiele zależy od naszego własnego nastawienia i chęci przezwyciężenia strachu. Jeśli konie i my jesteśmy wyposażeni w odpowiedni sprzęt jeździecki, nic złego się nie stanie. Tym bardziej, że zwierzęta są prowadzone przez treserów. Koń idzie bardzo wolno, swoim najwolniejszym chodem i nic złego nam się nie stanie.

W co powinienem się ubrać podczas jazdy konnej?

Ubrania rowerowe muszą być dopasowane do naszej sylwetki i wzrostu. Nie zadowalaj się zwykłymi dżinsami i parkowymi butami do biegania. Warto zainwestować w porządny sprzęt jeździecki, ale wystarczy zestaw z wypożyczalni. Jeśli kochamy jazdę konną i chcemy ją regularnie uprawiać, możemy spróbować sami kupić odzież jeździecką.

Każdy jeździec powinien posiadać następujący sprzęt jeździecki:

  • kask;
  • bryczesy lub legginsy;
  •  oficerki lub sztyblety;
  • kamizelka.

Kask to najważniejszy sprzęt jeździecki dla jeźdźca. Chroń głowę przed urazami. Kaski muszą być odpowiednio dopasowane. Aby sprawdzić, czy tak jest, mając ją na głowie i zabezpieczoną, potrząśnij głową z boku na bok. Jeśli hełm znajduje się na naszej głowie w tej samej pozycji, co przed przeniesieniem go, oznacza to, że nasz hełm jest dobrze dobrany.

Bryczesy lub legginsy nie mają wewnętrznych szwów. Dodatkowo posiadają tzw. lejek, czyli warstwę antypoślizgową, która jest wyściełana na zewnątrz spodni od wewnętrznej strony nogawek i pośladków. Dzięki temu noga mocno trzyma się boku konia, a my nie ruszamy się w siodle.

Buty muszą chronić kostkę i kostkę. Jeśli wybieramy sztyblety (mają krótszą cholewkę, inżynierskie buty) można dołożyć ochraniacze. Będą imitować dobrze wyprofilowany but, a co najważniejsze ochronią łydkę przed otarciami i wszelkimi zabrudzeniami.

Do pełnego ekwipunku jeźdźca warto dodać specjalną kamizelkę, która ma chronić kręgosłup, plecy i klatkę piersiową przed upadkiem z konia, a nawet wychyleniem się z siodła. Jest wypełniony pianką. Lepiej wybrać taki, który nie ogranicza naszych działań.

Jaki sprzęt jeździecki powinien mieć nasz koń?

Jazda konna
Jazda konna

W zależności od tego, czy używamy konia do jazdy konnej, czy też do pracy, np. ciągnięcia wozu, dobieramy do niego inny sprzęt. Oprócz siodła, wierzchowiec musi mieć również dobrą absorpcję potu, tzw. czapraki. To derka, którą zakładamy na grzbiet konia, zanim założymy na niego siodło. Siodło mocujemy pod klatką piersiową konia za pomocą paska.

Dodatkowym akcesorium jest także wyposażenie jeździeckie dla koni. Abyśmy mogli swobodnie prowadzić konia, musieliśmy założyć pełne ogłowie, w skład którego wchodziła nosówka z regulowaną klamrą, uprząż, głowa i wodze.

Dobrze, gdy pasek nosowy wystaje ponad pasek poduszki. Takie ułożenie zwiększa komfort zwierzęcia i nie obciera go. Wszystkie paski w stroju jeździeckim konia muszą być miękkie od strony skóry konia, ponieważ jest ona bardzo delikatna i łatwo się ociera.

Ponadto nasze konie potrzebują ochraniaczy przeciwdeszczowych i asekuracji z blokadą kulową. Przegrzane konie mogą szybko się przeziębić podczas deszczu, dlatego posiadanie derki podczas jazdy to świetny sposób na radzenie sobie z niepogodą, która może nadejść. Wygodny ochraniacz posiada otwory wentylacyjne. We wnętrzu zimowego ochraniacza również znajdzie się miękkie i ciepłe futerko. Buty są szczególnie potrzebne, gdy koń jest używany do pokazów i wyścigów.

Jakiego sprzętu jeździeckiego potrzebuję, aby prowadzić bryczkę?

Niektóre ośrodki jeździeckie oferują nie tylko wypoczynek w siodle, ale także przejażdżki bryczką, a zimą kuligi. Do tego rodzaju rekreacji potrzebny jest koń, który jest wystarczająco spokojny i nie bojaźliwy. Łagodny charakter konia jest koniecznością. Nie każdy może ciągnąć wózek. Obroża pasuje do szyi konia, aby zwiększyć przyczepność konia. Do uchwytu przymocowane są paski.

Ciekawostką jest fakt, że to wyposażenie jeździeckie, czyli kołnierz, zostało wynalezione przez Chińczyków w I wieku p.n.e. W Europie pojawił się jednak dopiero 11 wieków później, w X wieku naszej ery.