Kartridże do drukarek – wielu z nas korzysta z drukarek w pracy lub w domu, więc nie jest niespodzianką, że w końcu nadejdzie dzień, kiedy zabraknie atramentu. Musisz poszukać nowego kartridża do drukarek, aby urządzenie mogło ponownie wydrukować wszystkie potrzebne informacje w wysokiej jakości. Aby uniknąć niespodzianek najlepiej przygotować się wcześniej, cena takich elementów wymiennych pozwala na zakup kilku produktów na raz.
Kartridże do drukarek – rodzaje
Kartridże do drukarek laserowych, atramentowych, to tylko jedna z opcji do wyboru, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem tego produktu. Wraz z opisem często wskazane są modele urządzeń, dlatego by praca naprawdę przebiegała sprawnie, należy zapytać również o te informacje. Wybór w tym przypadku nie jest trudny, ale wymaga pewnej ostrożności. Logicznie, że kartridż do drukarki laserowej nie będzie pasował do urządzenia atramentowego. Cena kartridżów do drukarek odpowiada jakości, dzięki czemu masz pewność, że wybrałeś właściwą opcję, co zapewni płynną pracę urządzenia.
Czym jest kartridż do drukarki?
Kartridż to materiał eksploatacyjny do drukarki, który zawiera głównie barwnik: atrament (do drukarki atramentowej) lub toner (proszek do drukarki laserowej). Konstrukcja wkładu w każdej drukarce może się różnić. W ostatnich latach producenci wypuścili osobny system wkładów i pojemników. Oznacza to, że w razie potrzeby jeden z kolorów można wymienić osobno, ponieważ ich zużycie z reguły nie jest takie samo, a czarny kolor zużywa się szybciej. Zewnętrznie ten produkt przypomina plastikowe pudełko, składające się z wielu skomplikowanych technicznie części i pojemnika z barwnikiem. Istnieje kilka rodzajów materiałów eksploatacyjnych, które różnią się nie tylko rozmiarem i wyglądem, ale także technologią produkcji, charakterystyką i komponentami wewnętrznymi.
Jakie kolory są używane w kartridżach do drukarek? Zarówno drukarki atramentowe, jak i laserowe wykorzystują ten sam system kolorów: czarny atrament lub toner w drukarkach monochromatycznych (czarno-białych) oraz schemat kolorów w drukarkach kolorowych (czarny, magenta, cyjan i żółty). To podstawowe odcienie, z których po zmieszaniu uzyskuje się resztę wszystkich możliwych odcieni.
Zobacz koniecznie:
Kartridże do drukarek laserowych
W drukarkach laserowych kartridż jest zasobnikiem z przegródkami na każdy kolor. W większości modeli składa się z dwóch przegródek połączonych pinami. Fotoprzewodnik pokryty ładunkiem ujemnym obraca się we wkładzie. Na niego kierowana jest wiązka lasera, co pozwala aktywować tylko niektóre obszary, na które zostanie nałożony toner. Następnie papier drukarski z jednej strony styka się z ujemnym ładunkiem fotoprzewodnika, a z drugiej z dodatnim ładunkiem wału. Dzięki temu obraz jest przedrukowywany na papierze, a następnie utrwalany w wysokiej temperaturze. Wśród zalet kartridży do drukarek laserowych warto podkreślić wodoodporność, dużą szybkość druku i oszczędność. Wiązka lasera porusza się znacznie szybciej niż głowica drukująca, dlatego tego typu kartridż będzie dobrym rozwiązaniem do szybkiego kopiowania dokumentów w dużych nakładach.
Kartridże do drukarek atramentowych
Kartridż do drukarki atramentowej składa się z sekcji na atrament, zbiornika z atramentem, nasadki, płytki ze stykami do sterowania dyszami głowicy oraz samej głowicy drukującej (nie dla wszystkich producentów). Na pokrywie znajdują się otwory wentylacyjne, które utrzymują stabilne ciśnienie wewnątrz urządzenia. Wskazuje również kolory, którymi napełniony jest wkład oraz otwory do jego ponownego napełnienia. Wewnątrz wkładu znajdują się zbiorniki na wymienny atrament (atrament czarny i kolorowy znajdują się w osobnych pojemnikach). Niektórzy producenci wyposażają drukarki atramentowe w chipy (mikroobwody), które utrudniają korzystanie z nieoryginalnych kartridżów lub ich ponowne napełnianie. Tusz może być rozpuszczalny w wodzie lub pigmentowany. Pierwszą opcję należy chronić przed wilgocią, ponieważ jeśli woda dostanie się na obraz, rozmyje się. Drugi rodzaj atramentu jest odporny na blaknięcie i zamoczenie.
Zasada działania kartridża do drukarki
Działanie kartridży do drukarek zależy od rodzaju drukarki – atramentowej lub laserowej. Schemat działania tego ostatniego opiera się na fakcie, że obraz, w tym tekst, jest nakładany na powierzchnię foto bębna. W miejscach, gdzie ładunek powierzchniowy zmienia się na przeciwny do tonera, sklejanie proszku odbywa się w wymaganych miejscach. Następnie toner zaczyna być przenoszony na papier, a następnie „pieczony” pod wpływem ogromnej temperatury. W przypadku wielokolorowego druku laserowego procedurę powtarza się czterokrotnie: 1 raz dla czarnego atramentu, reszta dla trzech podstawowych kolorów. Podczas korzystania z drukarki atramentowej obraz zostanie wydrukowany jako maleńkie piksele, które nie są widoczne gołym okiem. Proces nie zostanie zrealizowany bez głowicy drukującej. Ta część może znajdować się na samym wkładzie lub stanowić oddzielny element.
Jak dokonać właściwego wyboru kartridża do drukarki?
Kartridże do drukarek rozróżnia się pojemnością i kolorem. Najważniejsze jest, aby dobrać odpowiednie materiały eksploatacyjne do typu urządzenia drukującego. Wydłuży to żywotność sprzętu i zapewni wysoką jakość druku. Zużycie atramentu pomoże zmienić ustawienia drukowania. Na przykład użyj komputera, aby zmienić tryb drukowania z czarno-białego na kolorowy. Jeśli zdecydujesz się na zakup kartridży do drukarek, bardziej opłaca się to zrobić w sklepie zajmującym się sprzedażą wysokiej jakości materiałów eksploatacyjnych.