Półki sklepowe uginają się od asortymentu dedykowanego najmłodszym i tym ciut starszym. Pośród tych zabawek można znaleźć produkty skierowane do chłopców, dziewczynek oraz uniwersalne. Kolejne kategoryzacje dzielą te produkty według wieku, przeznaczenia i materiałów, z jakich zostały wykonane. Taka ilość potrafi jednocześnie kusić dzieci i przytłoczyć ich opiekunów.
Co można znaleźć w sklepach?
Dzieci posiadają ogromną wyobraźnię, którą niewątpliwie można rozwinąć zabawkami i przedmiotami edukacyjnymi. Dlatego warto starannie wybierać produkty dla dzieci, gdyż ich zadaniem jest pozytywny wpływ na malucha. Dobrym sposobem jest również zwracanie uwagi na to, co akurat potrzebuje dziecko i interesuje naszą pociechę. Stąd najczęściej poleca się zabawki rozwijające manualnie i edukacyjne (uczące pierwszych cyfr, słownictwa i alfabetu). Ciekawą propozycją są słowniki ilustrowane, które łączą w sobie naukę języka ojczystego z językiem obcym. Nauka języków w tym wieku niezwykle pozytywnie wpływa na pamięć i wszechstronność małego człowieka. Należy podkreślić, że na początku nauka musi być wprowadzona w formie zabawy.
Rynek oferuje sporą różnorodność zabawek, która uzależniona jest najczęściej od wieku i płci dziecka. Dla chłopców dominują samochody, od małych resoraków po ogromne traktory i ciężarówki, ciuchcie z torami kolejowymi (uzupełniane o dodatkowe pojazdy, garaże, myjnie i stacje napraw) oraz zestawy dla majsterkowicza (obok tradycyjnego młotka i śrubokręta można znaleźć wkrętarki i wiertarki elektryczne). Dla dziewczynek przeważają lalki różnego typu jak bobasy, siusiające czy szmaciane, do których można dokupić całą garderobę i liczne akcesoria (wózki, butelki, grzebień czy samochód). Inne działy oferują: gry logiczne, bajkowe i zwierzęce puzzle w wielu wielkościach i kształtach, gry edukacyjne, akcesoria sportowe, gry zręcznościowe, misie i wiele pluszaków. Produkty dla dzieci to także zabawki wykonane z drewna. Najczęściej drewniane przedmioty dla dzieci to sortery, puzzle, gryzaki, układanki i klocki przeznaczone do tworzenia mniej i bardziej skomplikowanych budowli.
Uniwersalne zabawki
Wydawałoby się, że nie istnieją zabawki uniwersalne. Takie, jakimi zainteresuje się maluch i starszak, chłopiec i dziewczynka. Jako pierwszą należy przywołać tradycyjną piaskownicę i wszelkie zabawy z wykorzystaniem piasku, a to przede wszystkim – babki z piasku, zamki z piasku, gotowanie z piasku czy sianie piasku. Drugą uniwersalną zabawką jest huśtawka i różnego typu drabinki, jakie można znaleźć na przydomowych podwórkach. Ciekawą propozycją uzupełniającą piaskownicę i huśtawkę są takie produkty dla dzieci jak: równoważnia, ścieżki sensoryczne, domki (tak zwane bazy).
Jak widać, przeważają zabawy na podwórku. Jednak i w domu można znaleźć uniwersalne produkty do zabawy. Do nich zaliczają się: kredki pastelowe, farby akrylowe, kredki świecowe, farby plakatowe, kredki ołówkowe, farby akwarelowe czy kredki akwarelowe. Kolejną propozycją są wycinanki, różnego typu wyklejanki i masy plastyczne. Pośród mas plastycznych można wymienić znaną wszystkim plastelinę i modelinę, ale również: piasek kinetyczny, masę solną, ciecz nienewtonowską i wiele innych.
Sporo radości sprawia także pomoc i uczestniczenie w pracach kuchennych, dlatego coraz częściej wśród produktów dla dzieci można znaleźć: małe fartuszki i czapki szefa kuchni, noże i inne akcesoria dopasowane do małych rączek, które są jednocześnie bezpieczne. Rodzic chcący sobie ułatwić współpracę z młodym kucharzem powinien zaopatrzyć się w stopień lub nowość, jaką jest kitchen helper.
Klocki to nie tylko uniwersalna zabawka dla dzieci, ale i dla nastolatków czy dorosłych. Na rynku dominuje słynna, duńska firma. Łączy ona rozwój przede wszystkim zdolności konstrukcyjnych i widzenia przestrzennego wraz z dużą dawką wspaniałej zabawy. To posunięcie sprawiło, że jeszcze bardziej zyskali na popularności wśród wszystkich grup wiekowych. Jednak mało kto wie, że na polskim rynku istnieje wieloletnia, rodzima firma oferująca także produkty dla dzieci w postaci konkurencyjnych klocków. Precyzja i jakość jest porównywalna, a cena nieporównywalnie niższa. Warto się przekonać osobiście o ich walorach podczas budowy z klocków.
Czy bez zabawek, zabawa jest także możliwa?
Wydawałoby się, że nie istnieje zabawa bez zabawek. Jednak nic bardziej mylnego! Wszystko zależy od kreatywności rodziców i formy zaproponowanej dziecku. Do takich zabaw można zaliczyć pomoc w pracach kuchennych (pomoc w gotowaniu obiadu, w czasie przygotowywania ciasta lub dekorowanie ciasteczek), w trakcie sprzątania czy szykowania prania. Dziecko czuje się w ten sposób w pełni zaangażowane, potrzebne oraz jest blisko rodzica. W trakcie takich czynności dodatkowo wzmacnia się więź z dzieckiem.
Dodatkowo alternatywną propozycją dla zabawek jest wspólna pasja i pielęgnowanie jej. Może nią być uprawianie ogródka, wspólne majsterkowanie lub odrestaurowywanie pojazdu mechanicznego. Możliwości jest wiele, a są one uzależnione od zainteresowań rodzica. Powoduje to, że nie jesteśmy ograniczeni do wykorzystywania tylko produktów dla dzieci w trakcie spędzania z nimi czasu. Warto, aby rodzic także uruchomił swoją wyobraźnię w czasie spędzanym z dzieckiem.