Najlepsze dyski SSD do kupienia w roku 2020

Wymiana starego napędu HDD na nowy dysk SSD to jeden z najefektywniejszych sposobów na ulepszenie naszego komputera. Za pomocą tego cudownego urządzenia może pożegnać się z długimi okresami ładowania się systemu Windows oraz licznych gier i programów. W zauważalny sposób komputer będzie działał szybciej. Jednakże nie każdy dysk SSD jest sobie równy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli .

W miarę możliwości powinniśmy szukać takiego napędu, który zapewni dobre wyniki bez potrzeby wydania ogromnej sumy pieniędzy. W przypadku osób, które posiadają nieograniczony budżet, możliwe jest znalezienie takie dysku SSD, który będzie zapisywał i odczytywał dane z ogromną prędkością. Znakomita większość napędów półprzewodnikowych dostępna jest w rozmiarze 2,5-cala. Do komputera podłączane są za pomocą tego samego interfejsu SATA, który używany jest w przypadku dysków HDD. Jeśli nie boimy się wydać więcej pieniędzy, warto zainwestować w dyski SSD NVMe. Najpierw należy jednak sprawdzić, czy nasz komputer dysponuje płyta główną ze złączem M.2. Tylko na takich modelach można zainstalować dyski typu NVMe. Innym rozwiązaniem są napędy SSD podłączane poprzez adapter PCIe. Wszystko to sprawia, że wybranie właściwego dysku SSD nie jest łatwym zadaniem. Podjęcie odpowiedniego wyboru wymaga od nas specjalistycznej wiedzy z tego zakresu.

Najnowsze wieści z branży dysków SSD

W sierpniu 2018 roku Intel wydał serię dysków SSD 660p, w której zastosował nowy typ układów pamięci Flash-NAND — pamięci QLC. Stanowiły one kolejny krok w rozwoju technologii komórek wielostanowych, pozwalająca na przechowywanie 4 bitów informacji w każdej komórce pamięci. W połączeniu z technologią 3D NAND producent pragnął uzyskać bardziej pojemne układy Flash-NAND, jednocześnie ograniczając koszty produkcji. W listopadzie 2019 Intel wypuścił drugą generację tej technologii w swoich dyskach SSD z serii 665p. Stara 64-warstwowa pamięć 3D QLC NAND została zastąpiona przez pamięć 96-warstwową. Nowa wersja działa sprawniej o 13,6%, przy jednoczesnym wzroście wytrzymałości o 50%. Dyski SSD wykorzystujące układy pamięci QLC oferują dobrą wydajność i pojemność w porównaniu do swojej ceny. Z tego powodu tradycyjne układy MLC i TLC powoli przestają być optymalnym wyborem, jeśli chodzi o budżetowe dyski SSD.

Optymalne dyski SSD dla przeciętnych użytkowników

Od lat dobrym zakupem pozostają dyski SSD z serii EVO produkowane przez Samsunga. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku dysku Samsung 860 EVO. Stanowi on efektywny mariaż prędkości, przystępnej ceny i wysokiej funkcjonalności. Produkty Samsunga posiadają 5-letnią gwarancję oraz oprogramowanie Magician pozwalające na diagnostykę, oraz sterowanie dyskami SSD tego producenta. Nie oznacza to, że 860 EVO nie ma swoich konkurentów. Ciekawą alternatywą jest napęd SK Hynix Gold S31. Cechuje się on niezwykle wysoką prędkością transferu danych, jeśli chodzi o dyski SSD z interfejsem SATA. Co więcej, wyróżnia się na tle konkurencji pod względem swojej ceny. Wydamy na niego mniej pieniędzy niż na podobny model z serii EVO. O ile firma SK Hynix nie jest znane ze swoich dysków SSD, nie oznacza to, że nie warto zainwestować w ich produkt. Są oni jednym z największych producentów pamięci na całym świecie. Tym samym mają sporo doświadczenia z technologiami półprzewodnikowymi. Po raz pierwszy firma zdecydowała się wydawać własne dyski SSD, zamiast ograniczać się do dostarczania chipów pamięci DRAM i FLASH do innych producentów. Rezultaty tej decyzji są jak najbardziej zadowalające dla klientów szukających porządnych napędów półprzewodnikowych.

Jakie dyski SSD należy wybrać, jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem?

Tradycyjne dyski SSD wykorzystujące układy pamięci MLC (Multi-Level Cell) oraz TLC (Triple-Level Cell) tracą na wartości. Producenci wypuszczają coraz więcej modeli z nowymi układami QLC (Quad-Level Cell), które dostępne są po jeszcze niższych cenach. Wynika to z ograniczonych kosztów produkcji tego typu układów pamięci. Dodatkową zaletą dysków SSD QLC jest możliwość zaoferowania pojemności podobnej do tej w tradycyjnych układach twardych, zachowując jednocześnie prędkość zapisu i odczytu danych charakterystyczną dla napędów półprzewodnikowych. Oczywiście nie obeszło się bez pewnych niedoskonałości. Pierwsza fala dysków SSD wykorzystujących tę technologię doświadczyła ograniczeń, jeśli chodzi o prędkość zapisu. Pozostawała ona na poziomie podobnym do tradycyjnych dysków twardych podczas transferu dużej ilości danych. Doskonałym przykładem jest Samsung 860 QVO. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dysku Addlink S22 QLC SSD. O ile tradycyjne napędy z układami pamięci TLC nadal są odrobinę szybsze w porównaniu do napędów QLC, Addlink S22 pozostaje wartościowym zakupem. Z pewnością pozostaje bardzo tanim modelem, który pozwoli nam znacząco usprawnić funkcjonowanie naszego komputera. Jeżeli jednak nie planujemy regularnie przesyłać naraz dużych ilości plików, warto rozważyć kupno dysku SSD Samsung 860 QVO. Jest to jednak odrobinę droższa opcja.