Najpopularniejsze wady wzroku a okulary korekcyjne

Dziedzina medycyny, jaką jest okulistyka, przeżyła bardzo dynamiczny rozkwit na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Ma to ogromny wpływ na codzienne życie wielu ludzi, gdyż szacuje się, że nawet 80% ludzi ma różnego rodzaju problemu ze wzrokiem. Wiele powszechnie występujących chorób i schorzeń oczu można leczyć, a przynajmniej stosować środki doraźne, jakimi są precyzyjnie dobrane okulary korekcyjne.

Rozwój okulistyki 

Rozwój okulistyki w kontekście fizjologicznym, połączony z rozwojem optyki i pojawieniem się technologii, które sprawiły, że można wiedzę teoretyczną wykorzystać w praktyce, sprawiły że duża część osób borykająca się z problemami ze wzrokiem, może się ich pozbyć. Pracownie optyczne oraz gabinety okulistyczne funkcjonują aktualnie niemal w każdym mieście, co sprawia, że każdy ma dostęp do wykwalifikowanych specjalistów w tym zakresie. Aktualnie większość najpopularniejszych wad wzroku można całkowicie wyeliminować za pomocą okularów. W niektórych przypadkach zaleca się noszenie okularów korekcyjnych w bardzo młodym wieku, aby zapobiec pogłębianiu się wad wzroku lub stymulowania funkcji oka, aby wyleczyć wadę. Bardzo często stosuje się także liczne ćwiczenia stymulujące widzenie, które w połączeniu z okularami mogą przynieść bardzo dobre rezultaty.

Konsekwencje wady wzroku

Zwiększone możliwości okulistów i optyków mają niebagatelne znaczenie dla wielu grup ludzi. W krajach wysoko rozwiniętych duży nacisk kładzie się na procedury związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, a to oznacza, że osoby, które mają poważne problemy ze wzrokiem, mogą być wykluczone z wykonywania niektórych zawodów. Przykładowo, osoby nieposiadające tak zwanego widzenia dwuocznego, teoretycznie powinny mieć problemy z prawidłową oceną odległości od znajdującego się obok nich przedmiotu. Ma to związek z zaburzonym widzeniem trójwymiarowym. W praktyce oznacza to, że takie osoby nie są w stanie uzyskać pozytywnych wyników badań od lekarza medycyny pracy, w kontekście zdolności do wykonywania pracy na wysokości powyżej 3 metrów, prowadzenia pojazdów mechanicznych, obsługi niebezpiecznych maszyn lub niektórych innych prac manualnych. W gospodarce, która bazuje na przemyśle, może to być niezwykle uciążliwe, gdyż tacy ludzie są niezwykle ograniczeni w możliwościach podjęcia pracy. Okulistyka często jest jednak w stanie pomóc w takich schorzeniach, a przynajmniej umożliwić normalne, codzienne funkcjonowanie. 

Jak działają okulary?

Działanie okularów korekcyjnych jest w swoim schemacie bardzo proste, choć zdefiniowanie pryncypialnych zasad, które rządzą prawami optyki, zajęło ludziom wiele wieków. Już przed naszą erą ludzie zauważyli, że patrząc przez szkło, uzyskuje się nieco inny obraz. Może on być zniekształcony lub wręcz wyostrzony. Jednak dopiero w okolicach XVII wieku nastąpiły znaczne odkrycia w tej dziedzinie, które umożliwiły dalszy rozwój optyki i nadania tej gałęzi wiedzy praktycznego wymiaru. Na rynku występują dwa rodzaje okularów:

  • Okulary z soczewką wieloogniskową – stosowana jest podczas zaburzenia akomodacji oka. Zbudowana jest z dwóch obszarów, które mają różną zdolność skupiającą. Jako że przechodzą one płynnie jeden w drugi, wyostrzają wzrok. Oczywiście muszą być odpowiednio dopasowane do wady wzroku pacjenta. 
  • Okulary z soczewką dwuogniskową – schemat działania jest podobny, jednak zmiana mocy optycznej jest skokowa, co w praktyce nieco zmienia ich zastosowanie. Przeważnie są stosowane do walki ze staro wzrocznością.

Sam rynek okularów jest niezwykle rozwinięty, gdyż poza doborem odpowiednich szkieł, klienci bardzo dużą uwagę przykładają także do oprawek. Ma to związek z modą oraz traktowaniem okularów jako elementów wizualnej stylizacji. 

Najpopularniejsze wady wzroku

Naukowcy zajmujący się okulistyką wyodrębnili i opisali wiele schorzeń i wad oczu. Najczęściej występujące wady w społeczeństwie to krótkowzroczność i dalekowzroczność. Są one dość uciążliwe, jeśli są mocno rozwinięte, jednak można sobie z nimi dość łatwo radzić. Krótkowzroczność objawia się tym, że osoby z tą wadę mają problem z widzeniem przedmiotów położonych daleko. Do leczenia tej wady używa się okularów o mocy ujemnej, czyli tak zwanych minusów. Myopie – bo tak inaczej nazywa się krótkowzroczność, można podzielić na trzy stadia rozwoju. Małą – do 3 dioptrii; średnią – od 3 do 6 dioptrii; wysoką – powyżej 6 dioptrii. Przeciwieństwem jest dalekowzroczność, czyli wada wzroku wynikająca ze zbyt małej siły łamiącej, którą dysponuje układ optyczny oka, lub zbyt krótkie gałki ocznej. Osoby posiadające nadwzroczność mogą mieć problem z czytaniem lub dokładnym widzeniem przedmiotów znajdujących się pod ręką. W praktyce często objawia się to bólem oczy podczas czytania lub nawet zawrotami i bólami głowy. 

Kolejnym, niezwykle popularnym schorzeniem jest starowzroczność, która pojawia się przeważnie po czterdziestym roku życia. Wynika ona z naturalnych procesów starzenia i utraty elastyczności gałki ocznej. Na to schorzenie, okulistyka również ma rozwiązania, które sprowadzają się do odpowiedniego doboru okularów.