Automatyka przemysłowa – koncepcja Przemysłu 4.0 zakłada wszechstronną cyfryzację każdego z aktywów przedsiębiorstwa oraz ich złączenie w jeden system. Wydaje się, że to nowa konwencja i nowe rozwiązania dla wszystkich. Analizując historię, należy stwierdzić, że zmiana systemowa może być zagrożeniem dla tych firm, które nie były na nią przygotowane. W ostatnim czasie automatyzacja produkcji intensywnie się rozwija, przeszła już kilka rewolucji, a jej obecna wersja nazywa się Czwartą Rewolucją Przemysłową.
Od pierwszej rewolucji przemysłowej do Przemysłu 4.0
Przed wprowadzeniem czwartej rewolucji przemysłowej (Przemysł 4.0), warto przypomnieć sobie, czym jest przemysł. Jest to zespół działalności gospodarczej, który zajmuje się produkcją dóbr materialnych poprzez przetwarzanie i wykorzystanie surowców.
Kilka rewolucji przemysłowych miało już miejsce:
- Pierwsza rewolucja przemysłowa (XVIII wiek): mechanizacja, silnik parowy, silnik hydrauliczny.
- Druga rewolucja przemysłowa: produkcja masowa, linie montażowe, elektryczność.
- Trzecia rewolucja przemysłowa (XX wiek): informatyka i automatyzacja produkcji.
- Czwarta rewolucja przemysłowa (XXI wiek): systemy cyberfizyczne.
Nowa rewolucja opiera się na koncepcji inteligentnego przedsiębiorstwa, pracującego nad połączeniami maszyn i systemów w obrębie zakładów pracy, a także między zakładami a środowiskiem zewnętrznym. W pewnym sensie mowa jest o cyfryzacji przedsiębiorstwa.
Przemysł 4.0: inteligentne przedsiębiorstwo
Przemysł 4.0, zwany też połączoną firmą produkcyjną, inteligentną firma lub przemysłem przyszłości, to nowy sposób organizacji środków produkcji.
Mowa o procesach produkcyjnych zbudowanych na innowacjach z zakresu Internetu rzeczy i technologii cyfrowych:
- Sztuczna inteligencja.
- Rozszerzona rzeczywistość.
- Robotyzacja.
- Druk 3D.
- Przechowywanie w chmurze
- Wytwarzanie z możliwością przetwarzania danych.
Przemysł 4.0 opiera się modyfikowaniu systemów produkcyjnych wskutek wdrożenia nowych technologii. Celem tej rewolucji przemysłowej jest stworzenie inteligentnych przedsiębiorstw, które mogą łatwo dostosować się do procesów produkcyjnych. Takie przedsiębiorstwo przyszłości staje się innowacyjnym, w pełni cyfrowym przedsiębiorstwem, które bazuje na nowych technologiach i odpowiada za ekologię środowiska i relacje społeczne. Rzeczywiście, w związku z nową organizacją produkcji, taka firma daje nie tylko efekt ekonomiczny, ale ma również wpływ na społeczeństwo, politykę i środowisko.
Zasadność Przemysłu 4.0
Choć coraz więcej firm i dużych korporacji przyjmuje ideę Przemysłu 4.0, należy zauważyć, że nie jest to frazes, a rozbudowana koncepcja, która nie podlega żadnym normom i jest rozpowszechniana poprzez wartość dodaną, jaką otrzymują przedsiębiorstwa. Przemysł 4.0 nieustannie dąży do poprawy komfortu użytkowania. Wyraża się to w konstrukcji wszystkich maszyn np. z serii: do przecinania, prostowania, fazowania i spawania. Łączność generatorów zapewnia nowe funkcje, które można dostosować do użytkowników. Na przykład dostęp do zawartości klucza USB pozwala na jednoczesne monitorowanie alarmów, odbieranie plików gromadzących dane (w miarę ich gromadzenia lub na przykład co wieczór), wymianę danych konfiguracyjnych i danych programowych z innymi generatorami.
Firmy zajmujące się opracowywaniem nowoczesnych technologicznych rozwiązań, które ułatwiają codzienną pracę użytkowników maszyn, starają się zmaksymalizować łączność maszyn. Celem jest budowanie na istniejących relacjach z klientami, a także pomaganie klientom w osiąganiu ich własnych celów poprzez pełne wykorzystanie sprzętu do automatyzacji produkcji.
Optymalizacja łańcucha produkcyjnego oraz wprowadzenie narzędzi kontroli jakości może poprawić niezawodność monitoringu oraz zapewnić ciągłość procesu kontroli klienta. Bez wątpienia cyfryzacja przedsiębiorstwa i jego produkcja nabiera coraz większego znaczenia w świecie przemysłowym. Przemysł 4.0 zapewnia rozwiązania w zakresie łączności i cyfryzacji, aby pomóc przemysłowcom usprawnić procesy produkcyjne.
Społeczeństwo 4.0
Przemysł 4.0 szykuje szereg wyzwań dla współczesnego społeczeństwa. Odpowiedź na nie jest możliwa i konieczna poprzez reformę instytucji publicznych, w szczególności systemu edukacji. Ale przystosowanie do zmian zależy przede wszystkim od samych ludzi. Strukturalna transformacja popytu na pracę będzie wymagała od ludzi nowych umiejętności i talentów. Automatyzacja i cyfryzacja produkcji zmniejszą zapotrzebowanie na pracowników wykonujących rutynowe czynności, takie jak montaż. Jest to jednak z nawiązką równoważone rosnącym zapotrzebowaniem na nowe, kreatywne miejsca pracy, w tym informatyków i analityków danych. Społeczeństwo przechodzi od rutyny do aktywności twórczej. I jest świetnie!
Czy nowa rewolucja przemysłowa zagrozi wzrostowi bezrobocia?
Na pewno nie. Przemysł 4.0 nie oznacza redukcji zatrudnienia, ale zmianę struktury rynku pracy. Od pierwszej rewolucji przemysłowej minęły ponad dwa stulecia, a wciąż jest wystarczająco dużo miejsc pracy, aby zatrudnić całą populację. Mogą pojawić się lokalne problemy, ale tutaj profesjonaliści powinni przyjść z pomocą tym, którzy są gotowi rozwijać się w nowych kierunkach.
Jeśli chodzi o system edukacji, wymaga on całkowitego restartu. To, co jest teraz potrzebne, to nie przygotowanie człowieka – komputera z dużym wachlarzem wiedzy w głowie. Ważniejsze jest nauczenie specjalisty odnajdywania potrzebnych informacji i stosowania ich w praktyce. Dlatego szkolenie w miejscu pracy stanie się najefektywniejszą formą, a zakład produkcyjny zamieni się w główną instytucję edukacyjną. A w tradycyjnych instytucjach edukacyjnych efekt obecności w miejscu pracy można osiągnąć za pomocą narzędzi wirtualnej rzeczywistości.
Siplex tworzywa konstrukcyjne |
Krakowska 87 |
40-391 Katowice |
883133031 |
www.silplex.pl |
plcontroll – automatyzacja w przemyśle |
plac Kilińskiego 3 |
71-414 Szczecin |
720884319 |
www.plcontroll.com |
Poliplex tworzywa konstrukcyjne |
Krakowska 87 |
40-391 Katowice |
322505048 |
www.poliplex.com.pl |