Przeszczep włosów - jak wygląda zabieg?

Przeszczep włosów – jak wygląda zabieg?

Przeszczep włosów – jak wygląda zabieg? Widok łysiejącej głowy w lustrze sprawia, że niektórzy z nas podejmują próby zagęszczania swoich włosów. Trudny do zaakceptowania brak dawnej bujnej czupryny powoduje, że chcemy przetestować wiele dostępnych sposobów na wypełnienie zakoli. Gdy jednak wszystkie metody zawodzą, często myślimy o zabiegu, jakim jest przeszczep włosów. Ten mało inwazyjny sposób uzupełniania i zagęszczania włosów może okazać się bardzo skuteczny i efektowny. Należy jednak wcześniej upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia takiego zabiegu.

Jakie są powody transplantacji włosów?

Przeszczep włosów wykonywany jest z powodu całkowitego wyłysienia lub przerzedzenia włosów. Takie zjawisko jest następstwem kilku rodzajów łysienia, tj. androgenowe, pourazowe, pojawiające się po przebytych stanach zapalnych skóry głowy, występujące po oparzeniach czy po napromieniowaniu. Transplantacja włosów może być zastosowana również w przypadku blizn pooperacyjnych, ubytków brwi, rzęs, wąsów, brody, owłosienia łonowego. Przyczyną podjęcia decyzji o przeprowadzeniu takiej operacji może być także potrzeba uzupełnienia zabiegów rekonstrukcyjnych owłosionej skóry głowy.

Czym jest przeszczep włosów i jak przebiega zabieg?

Przeszczep włosów - jak wygląda zabieg?
Przeszczep włosów – jak wygląda zabieg?

Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny, którego celem jest uzupełnienie ubytków włosów w miejscach, gdzie owłosienie uległo przerzedzeniu lub w przypadku całkowitego wyłysienia na danym obszarze. Przed wykonaniem zabiegu trzeba ustalić z lekarzem nową linię włosów w taki sposób, by uzyskany efekt był naturalny. Linia ta rysowana jest na skórze tuż przed operacją. Pierwszy etap całego procesu polega na pobraniu fragmentu skóry owłosionej znajdującej się z tyłu głowy. Następnie należy pociąć go na pojedyncze zespoły mieszkowe, które potem zostaną wszczepione w wyłysiałe okolice. Czas operacji wynosi od 1 do 3,5 godziny, w zależności od techniki wykonania zabiegu, wielkości łysiny, liczby implantów i gęstości umieszczania ich na skórze oraz od wieku pacjenta. Przeszczep włosów jest bezpiecznym zabiegiem. Bardzo rzadko po jego wykonaniu występuje infekcja skóry głowy. Skutkiem ubocznym, który może się pojawić jest osłabienie czucia głowy, ale ma to ona ogół charakter przejściowy.

Techniki przeszczepu włosów

Przeszczep włosów można wykonać wykorzystując jedną z trzech technik:

  1. Mikronakłucia. Wykonywane są pod odpowiednim kątem, by zachować naturalny efekt. Równe ustawienie włosów dałoby sztuczny i nieestetyczny efekt.
  2. Mikroimplanty. Mają od 0.6 do 0,9 mm średnicy. Chirurg wszczepia je w przygotowane wcześniej kanaliki w miejscach, gdzie są widoczne ubytki włosów. Aby osiągnąć odpowiednią gęstość i żeby miejsca te szybko się zagoiły, odległość między mikronakłucia powinny wynosić około 1 mm.
  3. SmartGraft. Jest to zautomatyzowana technika przeszczepu włosów, która umożliwia zwiększenie liczby przeszczepionych mieszków włosowych w trakcie jednego zabiegu. Ta metoda pozwala również na skrócenie czasu wykonywanej operacji. Po zabiegu u pacjenta nie pozostają żadne blizny i może on powrócić do aktywności już następnego dnia.

Jak wygląda pierwszy tydzień po zabiegu?

Przez kilka pierwszych dni po zabiegu u pacjenta utrzymuje się zasinienie, obrzęk oraz niewielki ból. Na czas rekonwalescencji, pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, antybiotyk na skórę głowy i plastry żelowe do stosowania zimnych okładów. Po tym czasie dolegliwości powinny samoistnie ustąpić. Po tygodniu skóra głowy nie wymaga już specjalnej pielęgnacji.

Czy przeszczepione włosy mogą się nie przyjąć?

Przeszczep włosów to przeszczep autologiczny. Oznacza to, że transplantacji ulegnie tkanka własna pacjenta, więc ryzyko odrzucenia przez organizm mieszków włosowych nie istnieje. Jedyną komplikacją, jaka może się wówczas pojawić jest to, że włosy mogą nie urosnąć. Wpływa na to kilka czynników. Pierwszą z nich jest czas wykonywania zabiegu. Jeśli trwa on zbyt długo, mieszki włosowe zaczynają powoli obumierać. Niezwykle istotne są także warunki, w jakich przechowywana jest tkanka, czyli mieszki włosowe. Błędna diagnoza stanu zdrowia pacjenta również może przyczynić się do braku powodzenia operacji, dlatego konieczne są badania pozwalające wykluczyć ewentualne przeszkody do przeprowadzenia zabiegu.

Przeszczep włosów – przeciwwskazania

Warto pamiętać, że przeszczep włosów, podobnie jak wiele innych zabiegów, może nie zostać wykonany z uwagi na występujące u pacjenta przeciwwskazania. Należą do nich: przebyty zawał serca, cukrzyca, przedwczesne łysienie androgenowe, nieregularne ciśnienie krwi, zaburzenia krzepnięcia krwi, aktywne stany zapalne na skórze głowy, uczulenie na środki znieczulające miejscowo.

Podsumowanie

Przeszczep włosów jest najbardziej skuteczną i mało inwazyjną metodą przywrócenia bujnego owłosienia. Taki zabieg chirurgiczny nie może jednak zostać przeprowadzony w przypadku występowania u pacjenta chorób zapalnych skóry głowy, cukrzycy, przebytego zawału i innych przeciwwskazań. Nie istnieje ryzyko odrzucenia przeszczepionych włosów, mogą jednak nie urosnąć w wyniku zaniedbań medycznych.