Rodzaje bram garażowych

Rynek z ofertami bram garażowych rozwija w ciągu ostatnich lat. Do głosu dochodzą nowoczesne technologie ułatwiające życie użytkownikom bram garażowych.  Doskonała brama nowej generacji charakteryzuje się równowagę między jakością, nowoczesną techników, bezpieczeństwem i designem. Dla właściciela garażu, zwłaszcza w sytuacji, gdy garaż jest połączony z domem wygląd bramy na olbrzymie znaczenie, ponieważ wpływa na estetykę całej posesji. Wybierając bramę garażową, warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

Jak wybierać bramę garażową?

Bramy garażowe różnią się między sobą sposobem otwierania drzwi. Przy zakupie bramy garażowej powinno się brać pod uwagę nie tylko takie czynniki jak: sposób otwierania drzwi i cenę, ale również kilka innych ważnych parametrów, np.: termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych, ogólną estetykę oraz rodzaj podjazdu. Bez względu na rodzaj wybranej bramy garażowej powinna zabezpieczać auto przed kradzieżą. Istotna przy wyborze bramy jest wielkość garażu, zwłaszcza jego głębokość.

Najpopularniejsze bramy

Numer jeden we wskaźnikach sprzedaży asortymentu z grup bram garażowych przypada bramom uchylnym. Jest to również przystępny cenowo produkt. Do jej otwarcia potrzebne jest miejsce przed garażem, gdyż dolna część bramy wysuwa się na zewnątrz garażu.  Nie jest polecana przy niewielkim podjeździe. Mają prostą konstrukcję i cechują się dużą wytrzymałością elementów i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto są bezpieczne. Najczęściej wykonane są ze stali, a dla ochrony przed korozją dodatkowo ocynkowane. Zewnętrzną część bramy pokrywa panel, dzięki któremu brama wygląda estetycznie i nowocześnie. Są dostępne w wielu kolorach. Pomiędzy zewnętrzną i wewnętrzną powłoką możliwy jest montaż izolacji termicznej, dzięki czemu w garażu jest przyjemna temperatura.

Brama idealna do małej przestrzeni przed garażem

W przypadku, kiedy przed garażem mamy niewiele miejsca lub wychodzi na ulicę, idealnym rozwiązaniem będą bramy garażowe segmentowe. Do wyboru w wariancie górnym i bocznym. Podczas otwierania nie zajmują przestrzeni przed garażem. Segmenty bramy poruszają się na rolkach po prowadnicach założonych do ścian i sufitu garażu. Po całkowitym otwarciu bramy płaszcz chowa się pod sufitem. Bramy garażowe segmentowe są bardzo szczelne, mają bardzo wysoki poziom izolacyjności  cieplnej, więc mogą być stosowane w ogrzewanych garażach. Skrzydło bramy składa się z kilku segmentów połączonych zawiasami, które są zabezpieczone uszczelkami. Dzięki temu łączenia są chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Brama garażowa segmentowa wykonana jest profili ze stali ocynkowanej o różnej grubości, pokrytej blachą stalową. Bramy garażowe  wyróżniają się ładnym wykończeniem zewnętrznym, które może stanowić powłoka z farby proszkowej, okleina z tworzywa sztucznego, drewno lub aluminium. Materiałem izolacyjnym jest  pianka poliuretanowa bądź styropian. Średnia cena tego typu bramy to 2200-2500 zł, choć najtańsze modele w hipermarketach budowlanych można kupić za 1300-1500 zł.

Niczym roleta okienna

Wygodnymi w eksploatacji, zajmującymi niewiele miejsce są bramy rolowane, zwane żaluzjowymi, które działają podobnie do rolety okiennej. Kupuje się je od razu z napędem elektrycznym. Są bardzo szczelne i chronią garaż przed utratą ciepła. Świetnie sprawdzają na posesji, gdzie jest krótki podjazd lub wąski garaż. Od niedawna cena bram rolowanych była bardzo wysoka. Od pewnego czasu ich ceny spadają, co jest dobrą informacją dla każdego, kto chciałby zamontować taką bramę w swoim garażu. Wyrób markowego producenta kosztuje około 3000 zł, natomiast najtańsze bramy garażowe rolowane  1700 do 2000 zł. 

Tradycyjna brama

Tradycyjnym modelem bramy garażowej jest brama rozwieralna, która składa się z jednego lub dwóch skrzydeł umocowanych na zawiasach. Otwiera się na zewnątrz, więc potrzebuje sporo przestrzeni i płaskiego podjazdu. Bramy otwierane na boki pojawiają się coraz rzadziej w ofercie producentów, ale można je zamówić na specjalne życzenie lub sprawdzić ofertę hipermarketów  budowlanych, gdzie pojawiają się od czasu do czasu. Ich wadą jest to, że nie zawsze udaje się zamontować napęd elektryczny. Z tego typu bramy niezbyt wygodnie korzysta się zimą, ponieważ jej otwarcie wymaga wyjścia z samochodu i odśnieżania. Ich cena w hipermarkecie budowlanym to ok. 1800 zł, robione na zamówienie są droższe.

Od kilku lat sprzedawcy bram garażowych obserwują trend, w którym osoby wybierające bramę do garażu znajdującego w bryle budynku, decydują się na zakup droższej, ale dobrze ocieplonej bramy. W ten sposób oszczędzają na kosztach ogrzewania całego budynku. Ważnym kryterium wyboru bramy garażowej jest estetyka, ponieważ brama jest częścią elewacji i musi doskonale łączyć się  stylistyką budynku. Najważniejsza przy wyborze bramy jest kwestia bezpieczeństwa. Brama garażowa ma przeciwdziałać kradzieży pojazdu i utrudnić włamanie do mieszkalnej części budynku. Co pewien czas powinna być poddawana przeglądowi.