Sen to zdrowie i najlepszy kosmetyk odmładzający i odstresowujący. W ciągu doby około 6-8 godzin poświęcamy na sen. Nie jest to czas stracony gdyż nasz organizm w trakcie snu regeneruje się, systematyzuje funkcjonowanie całego organizmu i odpoczywa. Każdy powinien się zatroszczyć o stworzenie jak najlepszych warunków do komfortowego snu.
Kiedy po męczącym dniu wracamy do domu, marzymy tylko o gorącej herbacie i przytuleniu się do kogoś bliskiego. Przytulenie ma bardzo istotne znaczenie dla naszego samopoczucia psychicznego i poczucia bezpieczeństwa. Potrafi rozwiać wszystkie nasze troski. Czasem wystarczy owinąć się ciepłym kocem lub kołdrą by zafundować sobie mini sesję terapeutyczną. Na świecie są zwolennicy teorii, iż przytulanie i okrywanie się kołdrą przywodzi na myśl powrót do łona matki. Wydaje się to całkiem logiczne i oczywiste. Każda mama wie, że aby uspokoić w płaczu swoje maleństwo należy je utulić i ciasno owinąć kocykiem. Wiąże się to z tym, że w łonie mamy dziecko miało dość ograniczone ruchy a przyjście na świat niesie ze sobą ogromna zmianę pod tym względem, więc aby pomóc dziecku zaadaptować się do nowych warunków ciasno otula się noworodka stwarzając mu warunki w których czuł się bezpiecznie. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zmniejszyć objawy kolki a także zapewnić dziecku spokojny sen. Wraz z wiekiem ta potrzeba ulega zmianom ale nie zanika zupełnie, gdyż nikt nie wyobraża sobie komfortowego snu bez kołdry. Oferuje nam ona nie tylko komfort cieplny podczas snu ale sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, sprawia wrażenie otulenia i odcięcia się od otoczenia zewnętrznego.
Rynek oferuje nam bardzo duży wybór kołder z różnym rodzajem wypełnienia. Każdy może znaleźć coś dla siebie, dopasować właściwości kołdry do swoich indywidualnych preferencji i oczekiwań. Wypełnienie kołdry przedkłada się na jej właściwości termoizolacyjne dlatego powinien determinować nasz wybór. Wyróżniamy kołdry z naturalnymi i tradycyjnymi wypełniaczami takimi jak puch, pierze, wełna które charakteryzuje wysoka termoizolacyjność. W ofercie firm są również kołdry z naturalnym wypełniaczem takim jak jedwab, włókno kukurydziane czy ostatnio coraz bardziej popularne włókno bambusowe oraz kołdry z wypełnieniem sztucznym z włókien poliestrowych czy silikonowych, przeznaczone dla alergików, idealnie sprawdza się jako kołdra dla dzieci https://www.lamilani.pl/pl/c/Komplety-Bawelniane/66. Sztuczne materiały stosowane do wypełnienia kołdry wcale nie wyparły tych naturalnych, wręcz przeciwnie sprawiły, że naturalne wypełnienie stało się bardziej ekskluzywne i luksusowe, a coraz bardziej rozpowszechniony trend ekologiczności i świadomości o niepodważalnych walorach prozdrowotnych stosowania naturalnych materiałów tylko przeważa szale na ich korzyść.
Pewną nowością wśród kołder dostępnych na rynku jest kołdra obciążeniowa inaczej zwana sensoryczna. Obecny styl naszego życia wymusza na nas obcowanie i odbieranie niezliczonej ilości bodźców, bywa że proces odbierania i przetwarzania bodźców nie przebiega prawidłowo z różnych przyczyn, borykamy się wtedy z różnego typu zaburzeniami które obniżają jakość naszego życia, rzutują na naszą kondycje fizyczną i psychiczną. Jeżeli zauważymy u siebie takie objawy jak skoki nastrojów, apatia, brak koncentracji czy nadpobudliwość jest to dla nas sygnał że nasz układ nerwowy jest przeciążony. Rozwiązaniem może być zastosowanie kołdry obciążeniowej. Działa ona uspokajająco na osoby z nadmierna wrażliwością na bodźce, natomiast u osób z niedostateczna wrażliwością zmysłów działa pobudzająco. Jest znakomitym wsparciem dla mózgu który podczas snu przygotowuje organizm do odbierania różnego rodzaju bodźców w ciągu dnia. Wybierając kołdrę sensoryczną należy ją dostosować do osoby która będzie ją użytkowała. Kołdra sensoryczna powinna wynosić od 10-15% naszego ciała. Najlepiej skontaktować się ze specjalista który dobierze taka kołdrę do wagi i wzrostu użytkownika gdyż jeżeli będzie za lekka nie spełni swojej terapeutycznej roli. Ponieważ ciało musi być obciążone równomiernie ważne jest by była w odpowiedni sposób wypełniona. Najczęściej do wypełnienia kołdry stosuje się mikro-kulki szklane lub granulat szklany o określonej średnicy. Taka kołdra ma funkcję terapeutyczną dlatego nie spełnia funkcji termoizolacyjnej, natomiast latem nie przegrzewa organizmu i zapewnia komfortowy sen. Polecana jest również dla osób z bardzo poważnymi stanami zaburzeniowymi np. takich jak ADHD, wszystkich spektrów autyzmu, depresja, porażenie mózgowe, zaburzenia i stany lękowe, padaczka, chorobą Parkinsona, Alzheimerem, chorobą dwubiegunową, agresywnymi zachowaniami, Alkoholowym Zespołem Płodowym, nerwicą natręctw oraz dla osób zmagających się z bólem i bezsennością. Efekty stosowania kołdry można zauważyć już po pierwszym jej zastosowaniu, działa uspokajająco i wyciszająco, sprawia że sen jest głębszy a my czujemy się bardziej wypoczęci i zrelaksowani. „Do wyboru do koloru” wśród tak ogromnej możliwości wyboru każdy z pewnością znajdzie taką kołdrę która będzie w pełni spełniała jego oczekiwania względem rozmiaru, rodzaju wypełnienia i właściwości, a także jak się okazuje zmieni się w najlepszego terapeutę który postawi na nogi i da siłę na funkcjonowanie w naszej codzienności.