Komputery przenośne cieszą się dużą popularnością w branży IT. Wpływa na to ich mobilność, wysoka wydajność zastosowanych podzespołów, nowoczesny styl oraz wysoka jakość wykonania. Właściwy dobór sprzętu komputerowego umożliwia kupującemu uniknąć zbędnego wydatku na sprzęt, którego zasoby wydajnościowe nie zostaną w pełni wykorzystane. Laptop do pracy powinien być dostosowany do wykonywanych na nim czynności, umożliwiając płynną i bezproblemową pracę użytkownika.
W przypadku pracy biurowej lub do użytku domowego świetnie sprawdzi się laptop biznesowy. Do wytężonej pracy projektowej, wymagane są komputery charakteryzujące się wysokimi parametrami, dostosowanymi do długotrwałej pracy pod dużym obciążeniem. Obecnie na rynku, dostępne są laptopy wszechstronnego zastosowania, dzięki czemu użytkownicy mają szeroki wybór produktów.
Jaki laptop wybrać?
Wybór laptopa powinien być podyktowany w pierwszej kolejności jego parametrami technicznymi. W zakresie użytkowania urządzenia ważne są jego wymiary. Laptopy do pracy powinny być przede wszystkim funkcjonalne i niesprawiające problemów z ich przemieszczaniem. Czynnik ten jest szczególnie istotny w przypadku osób, które w ramach wykonywanej pracy, muszą posiadać przy sobie komputer przenośny. W przypadku urządzenia mobilnego ważna jest wydajność baterii, dlatego osoby korzystające z laptopa poza domem lub biurem, powinny zwrócić na ten parametr szczególną uwagę. Pozostałe czynniki to masa laptopa oraz design, których dobór zależy od indywidualnej preferencji użytkownika.
Laptop do pracy – charakterystyka
Profesjonalne laptopy do pracy, powinny umożliwić komfortowe wykonywanie czynności użytkownikowi. Przy zakupie komputera mobilnego najistotniejszymi czynnikami decydującymi o jego wydajności są m.in. procesor, karta graficzna, pamięć operacyjna RAM, dysk twardy oraz system operacyjny. Podzespoły laptopa ściśle ze sobą współpracują, dlatego ich wydajność zależna jest często od innych parametrów laptopa. Istotne jest zatem właściwe zestawienie podzespołów laptopa, których wydajność wpłynie na najwyższą jakość działania całego sprzętu.
Procesor
Laptopy do pracy powinny być wyposażone w procesor zapewniający płynne działanie oprogramowania. Procesor to serce komputera, dlatego jego parametry istotnie wpływają na wydajność pracy urządzenia. W przypadku pracy specjalistycznej wymagane są najbardziej zaawansowane procesory z serii Intel Core i7 lub AMD A-Series. Procesory Intel Core i5 oraz AMD Ryzen lub A-Series dedykowane są dla graczy. W przypadku użytkowników domowych wystarczą procesory Intel Core i3, które gwarantują płynne działanie oprogramowania.
Pamięć RAM
Pojemność operacyjna RAM jest szczególnie istotna w przypadku laptopów, z których pomocą, użytkownik wykonuje wiele czynności w tym samym czasie. Im większa jest pamięć RAM, tym płynniejsza jest praca systemu operacyjnego. Każdy system operacyjny ma inne wymagania co do pojemności operacyjnej, dlatego właściwe dostosowanie tego parametru, wpłynie na komfort pracy użytkownika. Minimalny zakres pamięci RAM wynosi 4 GB, jednak w przypadku zaawansowanych prac inżynierskich zaleca się stosowanie 16 GB RAM i więcej.
System operacyjny
Laptopy do pracy w firmach wyposażane są w system operacyjny dostosowany do rodzaju pracy. Najczęściej stosowanymi systemami operacyjnymi, są obecnie Windows 10 oraz Linux. Istotne jest, aby parametry laptopa były przystosowane do wymagań systemu operacyjnego.
Dysk
Dysk twardy komputera to miejsce, w którym przechowywana jest zawartość laptopa w postaci zapisanych danych. Wielkość dysku to kolejny parametr, który należy dostosować do pracy użytkownika. Dla osób magazynujących dużą ilość danych zaleca się stosowanie dysków o pojemności przynajmniej 1 TB. Wynika to m.in. z konieczności zapewnienia wolnej przestrzeni dyskowej do właściwej pracy systemu operacyjnego. Obecnie, coraz częściej stosowane są dyski SSD, które charakteryzują się szybkością działania. Największą wadą dysków SSD, jest ich wysoka cena, którą rekompensuje ich wydajność i wysoka jakość.
Karta graficzna
Laptopy do pracy graficznej posiadają zaawansowane technologicznie karty graficzne, umożliwiające przetwarzanie grafiki oraz obrazów wideo o największej rozdzielczości. W przypadku komputerów mobilnych przeznaczonych do pracy biurowej lub użytku domowego, w zupełności wystarczy laptop wyposażony w zintegrowany układ graficzny. Karta graficzna to jeden z najdroższych podzespołów, który istotnie wpływa na cenę laptopa. Ponadto dedykowana karta graficzna wpływa na szybsze zużycie baterii, co w przypadku pracowników biznesowych, może stanowić utrudnienie w pracy, spowodowane koniecznością częstego ładowania urządzenia.
Do pozostałych parametrów laptopa zaliczają się m.in. rozdzielczość ekranu decydująca o jakości obrazu, która szczególnie jest istotna w przypadku pracy grafików i inżynierów, rodzaj matrycy, tzn. matowa, czy błyszcząca oraz wybór laptopa z napędem optycznym lub bez. Laptopy do pracy powinny być narzędziem dostosowanym do potrzeb pracownika na stanowisku pacy, dlatego istotny jest przemyślany zakup dostosowany do wymogów pracy i posiadanego budżetu.