Ile trwa kurs na wózki widłowe?

Ile trwa kurs na wózki widłowe?

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się kursy na wózki widłowe. Dzięki nim możliwe jest otrzymanie zatrudnienia w przypadku wielu przedsiębiorstw- jest to niekiedy kluczowa kwestia. Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc jeździć na wózku widłowym? Ile może trwać przeciętny kurs na wózki widłowe? Czy kurs na wózki widłowe to jedyna możliwość do zdobycia uprawnień? Jak długo załatwia się formalności? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Kurs na wózki widłowe- wymagania

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, ile może trwać przeciętny kurs na wózki widłowe, w pierwszej kolejności musimy zaznajomić się z podstawowymi warunkami. Dopiero kiedy je spełnimy, możemy wziąć udział w kursie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że warunki co do odbycia tego kursu nie są zbyt problematyczne do spełnienia. Właściciele dużych firm regularnie poszukują doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników jeżdżących na wózkach widłowych. Jeśli chcemy uzyskać niezbędne uprawnienia, wówczas konieczne okaże się ukończenie 18 lat. Niezbędne jest także zakończenie szkoły podstawowej. Musimy także zwrócić uwagę na specjalistyczne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych. Kiedy zajmiemy się tymi formalnościami, wówczas możemy rozpocząć pracę na stanowisku operatora wózka widłowego. Nie wszyscy jednak mogą wziąć udział w kursie. Dość poważnym przeciwwskazaniem są choroby psychiczne, duże wady wzroku, padaczka, cukrzyca.

Ile może trwać przeciętny kurs na wózki widłowe?

Skoro wiemy już czy możemy podjąć się kursu na wózki widłowe, warto zastanowić się nad kwestią tego, ile może wcześniej wspomniane szkolenie trwać. Przede wszystkim warto rozpocząć od tego, że długość kursu, a także jego zakres, ustalany jest przez Urząd Dozoru Technicznego. Na podstawie wytycznych możemy wywnioskować, że program główny obejmuje 35 godzin lekcyjnych. Dodatkowo istnieje program uzupełniający, który trwa 4 godziny. W praktyce jest to 39 godzin lekcyjnych, każda z nich ma po 45 minut. Na podstawie prostych obliczeń możemy dojść do wniosku, że cały kurs trwa 1755 minut. Kurs, który nadaje uprawnienia na wózek widłowy z reguły rozpoczyna się testem, dzięki czemu możliwe jest ocenienie wiedzy uczestników. Osoby, które osiągają wynik niższy niż 60% są zobowiązane do tego, aby wziąć udział w module uzupełniającym, dzięki czemu nadrobią oni zaległości, które są bezpośrednio związane z elektrotechniką i mechaniką. Program główny szkoleń składa się z 25 godzin teoretycznych, a także z 10 godzin praktycznych. W praktyce oznacza to, że osoby, które ukończą szkolenie, będą w stanie poradzić sobie właściwie w każdej sytuacji. Podsumowując- kurs na wózek widłowy może trwać od 35 godzin do 39 godzin lekcyjnych, w zależności od tego, jak duża jest nasza wiedza.

Czy kurs na wózki widłowe to jedyna możliwość do zdobycia uprawnień?

Nie możemy zapominać o tym, że ukończenie kursu na wózki widłowe niestety nie jest gwarancją do tego, że osiągniemy sukces zawodowy na ścieżce, która nas interesuje. Jeśli chcielibyśmy podjąć pracę na stanowisku operatora wózka widłowego, wówczas niezbędne uprawnienia możemy zdobyć tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy egzamin zadawany przed Komisją Urzędu Dozoru technicznego zakończy się pozytywnym wynikiem. Wbrew pozorom zdanie tego egzaminu końcowego nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy przyłożyć się na zajęciach. Tak więc w celu spełnienia wyżej postawionego warunku nie ma konieczności uczestniczenia w specjalistycznym kursie na wózek widłowy. Regularnie dochodzi do incydentów, w których osoby, które posiadają dość dużą wiedzę i umiejętności z tego zakresu, nie są w stanie zapewnić sprzętu lub miejsca, w którym to Komisja Urzędu  Dozoru Technicznego mogłaby w odpowiednich warunkach przeprowadzić egzamin. W takich sytuacjach bardzo częstym zjawiskiem jest zapisanie się na kurs. Dzięki temu możliwe jest spełnienie wszystkich niezbędnych warunków. W konsekwencji zdobycie upragnionego uprawnienia jest możliwe. Zdobycie uprawnień to pewnego rodzaju gwarancja otrzymania stabilnej pozycji na rynku pracy, a przecież na tym zależy nam w sposób szczególny.

Jak długo załatwia się formalności?

Z pewnością dla wielu dość interesująca jest kwestia tego, ile może trwać załatwienie tych wszystkich formalności. Wbrew pozorom nie jest to problematyczne. W pierwszej kolejności konieczne okaże się złożenie stosownego wniosku- w przeciwnym wypadku przystąpienie do egzaminu nie będzie możliwe. W niektórych przypadkach termin jest wyznaczany nawet 3 tygodnie później, co oczywiście musimy mieć na uwadze. Dodatkowo musimy jednak przewidzieć okres czasu, który będzie przeznaczony na wydanie niezbędnego dla nas dokumenty. Ile więc może trwać załatwianie formalności? Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie kwestie (również te losowe), uzyskanie uprawnień, które są niezbędne do pracy jako operator wózka widłowego, może potrwać w granicach miesiąca.