Jak przygotować wymarzone wesele?

Każdy, kto planuje zorganizować własne wesele pragnie, aby było to wyjątkowo udane wydarzenie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przygotowanie wesela to duży i skomplikowany projekt, który wymaga dobrego planowania i systematyczności.

Organizacja wesela samodzielnie czy z konsultantem ślubnym?

Jeszcze do niedawna wszystkie wesela były organizowane samodzielnie. Każdy, kto przez to przeszedł doskonale wie, że jest to trudne i czasochłonne zadanie. Obecnie organizacja wesel może być zlecana konsultantem ślubnym. Osoby, które zajmują się organizacją wesel bardzo często występują także pod nazwą wedding planner. Konsultant ślubny to ktoś, z kogo usług zdecydowanie warto skorzystać. Choć urządzenie wesela z jego pomocą to koszt sięgający od kilku do kilkunastu tysięcy złotych to zdecydowanie warto poczynić taką inwestycję. Konsultant to ktoś, kto bardzo dobrze zna branżę ślubną i podsunie nam ciekawe pomysły odnośnie wyboru, dekoracji sali czy ustalenia atrakcji na przyjęciu. Osoba taka dzięki dobrym kontaktom z dostawcami usług jest także w stanie wynegocjować dla nas lepsze ceny. Zatrudnienie konsultanta to przede wszystkim oszczędność czasu. W takim wypadku nie trzeba nigdzie jeździć, rezerwować, potwierdzać, sprawdzać, bo wszystkim tym zajmuje się konsultant. Organizacja wesel w takim trybie to dobry pomysł dla osób zabieganych oraz tych, które przebywają poza granicami kraju.
Ostateczna decyzja w kwestii czy organizować wesele samodzielnie czy z pomocą konsultanta będzie zależeć przede wszystkim od wielkości wesela i planowanego budżetu.

Pierwszy etap przygotowań

Nie wszystkie młode pary wiedzą, że przygotowania do ślubu warto rozpocząć już na kilkanaście miesięcy przed planowaną datą, bo w wielu miejscach są bardzo długie terminy rezerwacji. Zacząć należy od ustalenia orientacyjnej daty ślubu, podjęcia decyzji czy będzie to ślub kościelny czy cywilny. Trzeba też oszacować jak wysoki budżet będzie można przeznaczyć na całe przedsięwzięcie. Pieniądze są tutaj bardzo ważne. Należy zawczasu zdecydować czy para młoda sama finansuje wesele czy dokładają się do tego także rodzice. Ponadto trzeba oszacować orientacyjną liczbę gości po to by łatwiej było wybrać salę weselną.

Jakie usługi należy zarezerwować najwcześniej?

Dobra organizacja wesel to taka, kiedy myślimy o wszystkim z wyprzedzeniem i zostawiamy sobie jak najmniej obowiązków na później. Dwa lata przed ślubem trzeba, więc zarezerwować salę weselną. Najpopularniejsze sale bankietowe, zamki, pałace, dworki są zwykle oblegane, trzeba, więc starać się by nikt inny nie zajął miejsca. Więcej niż rok przed weselem trzeba też zarezerwować usługę zespołu muzycznego, fotografa, kamerzysty. Około rok przed ślubem należy też dokonać rezerwacji w terminu w urzędzie albo w parafii, o ile ma to być ślub kościelny.

O co zadbać 9 miesięcy przed ślubem?

Czas, gdy do ślubu pozostaje kilka miesięcy to okres najbardziej intensywnych przygotowań i lepiej nie odkładać niczego na ostatnią chwilę. To właśnie w tym okresie myślimy o wyborze świadków i pytamy ich o zgodę. Należy także wybrać usługodawcę, który zajmie się dekoracjami sali, samochodu, kościoła, przygotowuje bukiety. W tym czasie wybieramy też i zamawiamy samochód, który zawiezie młodych do ślubu. Jeśli planujemy mieć dodatkową oprawę muzyczną w kościele typu gra na skrzypcach to również zamawiamy to kilka miesięcy wcześniej. Ponadto należy pamiętać by zamówić atrakcje na przyjęcie takie jak: fotobudka, drinkbar czy pokaz fajerwerków. Młodzi powinni też zapisać się na nauki przedmałżeńskie.

Jak powinna wyglądać organizacja wesela na 6 miesięcy przed ślubem?

To bardzo przyjemny czas, bo przystępujemy do wyboru strojów ślubnych. Panie wybierają suknie ślubne i dodatki a panowie garnitury. W tym czasie można też zadbać o zakup obrączek. Organizacja wesel 6 miesięcy przed ślubem obejmuje także zamówienie tortu weselnego i słodkiego stołu z deserami. Panie w tym czasie rezerwują także wizytę u kosmetyczki i fryzjera. Bardzo ważnym etapem jest wybór i zamówienie zaproszeń ślubnych. Przy tej okazji można też zamówić menu, winietki, tablicę na samochód. Ponadto dobrze jest pomyśleć o planowaniu wyjątkowej sesji ślubnej u fotografa.

Co jeszcze trzeba będzie zrobić przed ślubem?

Lista zadań w ramach organizacji wesel na tym się oczywiście nie kończy. Młodzi muszą jeszcze zarezerwować noclegi dla gości, zadbać o transport, wybrać utwory muzyczne na wesele i zastanowić się nad tym, jak będzie wyglądał w ich wykonaniu pierwszy taniec. Kilka miesięcy przed ślubem warto też skompletować dokumenty, mając na uwadze, że część ważna jest tylko przez 3 miesiące. W tym czasie ustalamy także jak będą wyglądać oczepiny i zaczynamy osobiście zapraszać gości. Do dopilnowania pozostają jeszcze: zapowiedzi w kościele, upominki dla gości, wybór menu, wieczory panieński i kawalerski, opłaty za ceremonię. W ramach zadania organizacja wesel w ciągu dwóch ostatnich dni pozostają już tylko: odbiór kwiatów, ciast, chleba na powitanie, wizyta u fryzjera, makijażystki, udekorowanie bramy przed domem.