Perspektywy na warszawskim rynku nieruchomości

Polski rynek nieruchomości rozwija się w bardzo szybkim tempie. W ostatnich latach deweloperzy nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku, co sprawiło, że ceny nowych mieszkań w Warszawie szybko rosły. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak ceny mieszkań będą się zachowywać w kolejnych latach, jednak odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna.

Jak wyglądały ostatnie dekady na warszawskim rynku mieszkaniowym?

Polski rynek nieruchomości jest dość specyficzny. Wpływ na to ma najnowsza historia kraju, która potoczyła się w taki sposób, że największy boom inwestycyjny w Polsce nastąpił w latach dziewięćdziesiątych. Jako że okazało się wtedy, że w Polsce istnieją ogromne niedobory mieszkaniowe, zaczęto na masową skalę rozpoczynać duże inwestycje deweloperskie. Nowe mieszkania w Warszawie, a także innych, dużych aglomeracjach zaczęły być budowane na każdym skrawku dostępnego terenu. Warszawa na przestrzeni lat wyrosła na lidera w tym względzie, gdyż właśnie tutaj najbardziej uwidaczniają się przemiany ustrojowe, które doprowadziły do zainwestowania wielu miliardów złotych w nieruchomości mieszkaniowe. Od przełomu tysiącleci minęło już dwadzieścia lat, ale rynek warszawski nadal nie przestaje zadziwiać. Działają tutaj dziesiątki dużych firm deweloperskich oraz setki drobnych przedsiębiorców związanych z branżą budowlaną. Dzięki temu, co roku oddaje się do użytku kolejne inwestycje, a nie mniej jest rozpoczynane. 

Rozpoczynanie nowych budów to jednak tylko jedna strona medalu, gdyż warte wspomnienia jest to, że deweloperzy nie skarżą się na brak popytu na nowe mieszkania w Warszawie. Pomimo że buduje się tutaj na potęgę od trzech dekad, to liczba chętnych na zakup mieszkania nie spada. Taka sytuacja sprawia, że ceny mieszkań w stolicy są dość wysokie, ale dla potencjalnych inwestorów jest to także dobra wiadomość, gdyż wysoki popyt oznacza to, że mieszkanie jest bardzo łatwo sprzedać, co daje pewność, że inwestycję w razie potrzeby będzie można szybko skapitalizować.

Co wpływa na ceny mieszkań w stolicy?

Tym, co wpływa na ceny nowych mieszkań w Warszawie, jest głównie prestiżowa lokalizacja. Ogólną zasadą w branży nieruchomości jest to, że najwięcej warte są lokale mieszkaniowe oraz usługowe w tych miastach, które są dobrze rozwinięte gospodarczo – czyli po prostu te, w których tętni przemysł, usługi, i w których duże korporacje lokalizują swoje siedziby. W tym kontekście Warszawa jest rynkiem bardzo perspektywicznym, gdyż liczba mieszkańców stolicy stale rośnie, a poza samą Warszawą, rozwijają się także przedmieścia. Wszystkie dzielnice miasta stołecznego zamieszkuje już niemal dwa miliony ludzi, a licząc liczbę mieszkańców całej aglomeracji, są to niemal trzy miliony. Taki stan rzeczy sprawia, że popyt na nowe mieszkania w Warszawie jest dość duży i nic nie wskazuje, aby zaczął spadać, tym bardziej że gruntów nadających się pod budownictwo mieszkaniowe jest już coraz mniej.

Aktualne ceny mieszkań są dość wygórowane, ale biorąc pod uwagę dobrą koniunkturę, nie można liczyć na to, że zaczną w najbliższym czasie spadać. Chcąc zainwestować w mieszkanie, zawsze trzeba się liczyć z faktem, że na przestrzeni kilku kolejnych lat dojdzie do obniżenia cen nieruchomości i cena mieszkania mocno spadnie, jednak biorąc pod uwagę stosunek popytu i podaży na rynku warszawskim, taki scenariusz według ekspertów jest mało prawdopodobny. 

Niskie stopy procentowe a kredyty

Inwestycje mieszkaniowe są dodatkowo nakręcane przez banki, które są bardzo chętne do udzielania kredytów mieszkaniowych. Jest to spowodowane bardzo niskimi stopami procentowymi, co sprawia, że koszt pieniądza jest relatywnie niski. Aktualne stopy narzucane przez Bank Centralny są najniższe od wielu lat, co napędza gospodarkę do inwestowania. Osoby chcące w ciągu kolejnych lat zainwestować w nieruchomość, powinny dobrze przeanalizować aktualną sytuację i zbadać rynek, gdyż tak łatwo o kredyt może już nie być w kolejnych latach, gdy stopy procentowe wzrosną

Zobacz również:

 

Czy opłaca się inwestować w nowe mieszkania w Warszawie?

Aktualne ceny mieszkań są z pewnością w trendzie wzrostowym, co sprawia, że wiele osób może upatrywać tutaj zbyt wysokich cen nakręconych spekulacją. Taka możliwość występuje zawsze, jednak aktualne ceny metra kwadratowego wydają się dość racjonalne, gdy weźmie się pod uwagę konsensus takich czynników jak lokalizacja geograficzna Warszawy, poziom skomunikowania z resztą kraju, międzynarodowe porty lotnicze, rozbudowany rynek pracy lub nastawienie regionu na rozwój biznesowy. Świetnym prognostykiem świadczącym o tym, że inwestycja w nowe mieszkania w Warszawie to dobry pomysł w kontekście rozwoju miasta i całego regionu jest fakt, że rynek nieruchomości komercyjnych, takich jak biurowce, galerie handlowe i inne lokale usługowe rozwija się najszybciej w historii Warszawy. Warto również zauważyć, że stolica Polski jest liderem, jeśli chodzi o inwestycje komercyjne w całej Europie środkowo wschodniej, co tylko potwierdza fakt, że zakup nowego mieszkania w Warszawie to dobry pomysł.