Księgowość

Księgowość

Witam Cię bardzo serdecznie, w dzisiejszym świecie gdzie poszukiwanie coraz to bardziej dochodowego źródła zarobku jest na porządku dziennym wiele osób podejmuje pracę w zawodach, w których nie powinni pracować. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie czy każdy może być księgowym.

Zgodnie z przeprowadzoną przez Ministerstwo Finansów nowelizacją jest możliwe prowadzenie ksiąg przez osoby fizyczne, a także można na podstawie tego rozporządzenia świadczyć tak owe usługi. Zanim przejdziemy sobie do najważniejszego musimy powiedzieć sobie, że powinniśmy odróżnić prowadzenie czyjejś księgowości od doradztwa podatkowego. Doradztwo podatkowe polega jedynie na sugerowaniu ludziom, jakie kroki powinni podjąć w celu odpowiedniego, bezpiecznego i zgodnego z prawem zarządzania swoim majątkiem.

Prowadzenie czyjejś księgowości to już bardzo odpowiedzialne zajęcie, którego nie każdy powinien się podejmować. Wracając do kwestii nowelizacji to prowadzenie ksiąg zostało umożliwione każdemu, kto ma pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany oraz posiada ubezpieczenie OC. Wiec w praktyce oznacza to, że księgowość może prowadzić właściwie każdy bez konkretnych uprawnień. Przed tą całą nowelizacją do usługowego prowadzenia księgowości trzeba było posiadać certyfikat księgowy, który był wydawany przez ministra finansów. Całe szczęście, że rynek jest niczym wielki organizm i uregulował swoją pracę. Większość księgowych była po prostu przeciwna tym zmianom, jakie szykowało Ministerstwo Finansów.

Zobacz:

Aktualnie na rynku jest już po prostu za dużo firm oferujących prowadzenie rachunkowości. Warto dodać, że wszystkie te regulacje wprowadzają niepotrzebny zamęt i księgowość staje się dla coraz większej liczby ludzi po prostu uciążliwa. W celu takich mini badań popatrzyłem nieco za ofertami, na jednym z popularnych portali aukcyjnych znalazłem taką ilość ogłoszeń, że aż ciężko jest wybrać najatrakcyjniejsze. Mówiąc o pieniądzach to również wielkie wrażenie zrobiły na mnie stawki, jakie są żądane w zamian za świadczone usługi. Oczywiście tak jak w innych biznesach firmy oferujące opiekę nad rachunkami prześcigają się na tym, aby zdobyć jak najwięcej klientów i przez to nie jest to stabilny rynek. Ceny usług zmieniają się niczym w kalejdoskopie, raz niższe raz wyższe i przez to ciężko wybrać dobrą firmę czy usługodawcę oceniając jedynie po stawkach. Według mnie księgowość to na tyle poważny i odpowiedzialny temat, że każdą decyzję należy podejmować w oparciu o racjonalną wiedzę. Bez względu na to czy wybieramy firmę czy osobę działającą samemu to również nie mamy pewności czy trafiliśmy na prawdziwego fachowca czy zwykłego amatora. Chcąc wybrać odpowiednią osobę musimy kierować się opiniami, a o te już zdecydowanie łatwiej, zwłaszcza w internecie. Wydaje mi się, że jest to jedyny słuszny sposób wyboru kogoś, kto zaopiekuje się naszymi rachunkami. No dobrze, ale kto powinien zostać księgowym? Odpowiedzieć na to pytanie jest już zdecydowanie łatwiej. Księgowym powinna zostać osoba przede wszystkim zajmująca się rachunkowością z zamiłowania i odpowiedzialna. W końcu, jeżeli komuś powierzamy dorobek naszego życia to liczymy na to, że będzie sprawował nad nim piecze i zadba o to byśmy nie mieli problemów z urzędem skarbowym. Właśnie tutaj warto także zwrócić uwagę na urząd skarbowy, jeżeli nie prowadzimy dużego biznesu to nie koniecznie musimy zawracać się o pomoc do księgowego, a możemy udać się po porady do urzędu skarbowego. Co prawda urzędnicy nie zawsze chcą nam pomagać jednak z reguły jesteśmy w stanie uzyskać potrzebne informacje. Prowadząc mały biznes zdecydowanie lepiej jest samemu prowadzić swoją księgowość, ponieważ po pierwsze zaoszczędzimy a po drugie sami zdobędziemy nieco doświadczenia. Doświadczenie to kolejna cecha dobrego księgowego, więc jeżeli już zaczniemy zarabiać większe pieniądze a nasze dochody przekroczę ćwierć miliona to możemy wynająć księgowego i zacząć prowadzić pełną księgowość.

Jeżeli jednak chodzi o kwestię doświadczenia wśród osób, które chcą zostać księgowym to sprawa jest całkiem prosta. Zdobyć doświadczenie możemy praktykując w większej firmie, która oferuje prowadzenie księgowości. Każdy księgowy powinien móc pochwalić się bogatym CV i nie poszlakowaną opinią. Do prowadzenia księgowości pełnej musimy posiadać kogoś z doświadczeniem za to z pewnością ten krok zwróci się. Pełna księgowość przede wszystkim pomaga zapanować nad porządkiem w firmie a także poprawić bilans zysków i strat. Powoli zmierzam już do końca tego artykułu i jeżeli dotarłeś do tego momentu to chciałbym Ci bardzo podziękować i poprosić jeszcze o odrobinę cierpliwości. Nie jest łatwo wybrać dobrego księgowego i nie każdy może zostać księgowym, nie oznacza to, że nie powinniśmy się interesować księgowością, ponieważ wiedza i doświadczenie są tutaj kluczowe. Jeszcze raz dziękuję Ci za czas i atencję poświęcone dla tego artykułu oraz życzę Ci powodzenia w szukaniu dobrego księgowego lub powodzenia, jeżeli chcesz nim zostać.