Nauka programowania to w obecnym świecie jedna z podstawowych umiejętności, którą powinna być rozwijana już u najmłodszych. Programowanie i znajomość nowych technologii jest ważnym elementem w przystosowaniu dziecka do życia we współczesnym świecie. Dodatkowo umiejętność programowania jest ważna na rynku pracy. Dlatego też Ministerstwo Edukacji zainteresowało się tym zagadnieniem i podjęło kroki w kierunku edukowania uczniów w tym zakresie w szkołach publicznych, wprowadzając zajęcia z programowania. Jednocześnie wielu rodziców zdecydowało się zainwestować w edukacyjne zabawki, które pomogą dziecku w nauce. Jedną z takich zabawek jest właśnie robot do programowania.
Przyszłość w branży IT
Branża IT jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Szacuje się, że w naszym kraju czeka rocznie kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy dla programistów. W innych krajach europejskich jest ich jeszcze więcej. Sama branża również rozrasta się w wielu kierunkach, tworząc różnorodne możliwości rozwoju kariery w specjalistycznych dziedzinach. Jednocześnie według statystyk uczelni wyższych, wciąż zbyt mało osób kończy studia informatyczne, a ci, którzy je kończą, nie spełniają wszystkich wymagań stawianych przez firmy. Dlatego też na rynku pracy pogłębia się deficyt braku programistów. Problem ze znalezieniem odpowiedniej osoby deklaruje prawie 40% pracodawców. To bardzo duża, a w ciągu najbliższych lat stan ten niewiele się poprawi.
Właśnie ze względu na ten problem, pojawiło się kilka projektów zabawek edukacyjnych dla dzieci młodszych i starszych, które w prosty i przyjemny sposób pomogą dziecku w nauce programowania. Pierwszą polską firmą, która zdecydowała się stworzyć robota edukacyjnego do kodowania była firma Photon Entertainment.
Robot do programowania w szkole
Roboty do programowania to zabawki edukacyjne, które w pierwszej kolejności powstały jako urządzenia, z których dziecko może korzystać w domu. Jednak wraz z dyskusją w Ministerstwie Edukacji nad wzbogaceniem planu zajęć szkolnych dziecka o naukę programowania, pojawił się również projekt przygotowania edukacyjnych zabawek, które mogą stanowić pomoc dydaktyczną również w szkole.
Roboty edukacyjne przeznaczone dla szkół posiadają dodatkowe oprogramowanie oraz przykładowe scenariusze prowadzenia zajęć przez nauczycieli. Poszczególne roboty lub całe zestawy, są przygotowane w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane już przez najmłodszych, w przedszkolach i szkołach podstawowych.
Gotowe zestawy do nauki są przygotowane do samodzielnej pracy, jak i zajęć grupowych. Nauczyciel posiada dużą swobodę w modyfikowaniu i przygotowywaniu odpowiednich ćwiczeń. Niestety, korzystanie z tego typu pomocy dydaktycznych wymaga odpowiedniego przygotowania nauczyciela, co nie wszystkie szkoły są w stanie spełnić w szybkim czasie. Jednak niektóre firmy oferują programy przygotowawcze dla nauczycieli, które pomogą im we wdrożeniu się w korzystanie z robotów do programowania.
Roboty do programowania w domu
Nie każda szkoła jest w stanie zapewnić dziecku wszelkie najnowocześniejsze materiały do nauki. Dlatego też warto dowiedzieć się więcej o edukacyjnych zabawkach, które można podarować dziecku i z których może samemu korzystać w domu. Roboty do samodzielnego montażu i programowania rozwijają kreatywność dziecka, umiejętność planowania i analitycznego myślenia.
Obecnie na rynku rodzice mogą znaleźć bardzo dużo różnorodnych modeli robotów do nauki programowania przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku. Niektóre modele są na tyle zaawansowane, że posiadają kilka trybów trudności, które można dostosować do dziecka w każdym wieku. Niestety, są to też najdroższe modele. Jednak warto mieć na uwadze to, że proste, mniej zaawansowane roboty możemy kupić już za 150 zł, więc również rodzice nie dysponujący dużymi kwotami mogą zapewnić swojemu dziecku zabawki edukacyjne.
Jak korzystać z robota do programowania
Pierwszym etapem zabawy jest samo skonstruowanie robota. Ilość części i stopień trudności zależy od konkretnego modelu. Części może być pięćdziesiąt, sto lub ponad dwieście. Obecnie wiele firm przewiduje kilka sposobów budowy danego robota, więc dziecko może zmieniać elementy i przebudowywać zabawkę, co sprawia, że robot dłużej cieszy się zainteresowaniem dziecka.
W kolejnym etapie możemy skorzystać z różnych trybów nauki i programów do zabawy, które stawiają przed nami różne wyzwania. Dodatkowo firmy udostępniają aplikacje na tablety z innymi materiałami multimedialnymi, takimi jak edukacyjne gry.
Roboty mogą tańczyć, chodzić, poruszać głową, wydawać dźwięki, reagować na komendy oraz sami możemy tworzyć różne sekwencje ruchowe za pomocą gotowych programów. Umiejętności robota zależą od tego, jak skomplikowany i zaawansowany jest dany model. Roboty do programowania, przeznaczone dla najmłodszych będą o wiele prostsze niż te przeznaczone dla starszych.